To transakcja skutkując przeniesieniem praw do długu na inny podmiot. Dla wierzyciela oznacza ona szybsze odzyskanie pieniędzy i zamknięcie sprawy. Podmiot kupujący wierzytelność przejmuje prawa do długu, powinien zatem nawiązać kontakt z osobą zadłużoną w celu poinformowania jej o zmianie wierzyciela oraz ustalenia warunków spłaty.
Zakup wierzytelności może wydawać się ryzykownym pomysłem – nowy wierzyciel płaci poprzedniemu za prawa do długu, stawiając się w mało komfortowej sytuacji, musi bowiem ubiegać się o spłatę i czekać na należne mu pieniądze. Po co zatem kupować wierzytelność? Okazuje się, że jeśli spełnia ona kilka kluczowych warunków, może przynieść satysfakcjonujące zyski.
Kupując wierzytelność, należy sprawdzić, czy jest ona:
|
Żeby kupić wierzytelność, należy dysponować wystarczającą ilością gotówki, aby spłacić poprzedniego wierzyciela. Trzeba też liczyć się z ryzykiem odroczonego zwrotu z tej inwestycji oraz koniecznością aktywnego dochodzenia swoich roszczeń.
Jeśli aktualnie dostępnych jest niewiele ofert ze sprzedaży wierzytelności, warto zajrzeć do innych zakładek na naszej stronie. Sprawdź licytacje komornicze, nieruchomości własne, przetargi od syndyka oraz okazje inwestycyjne nieruchomości, gdzie regularnie pojawiają się atrakcyjne propozycje. To doskonałe miejsca, by znaleźć wartościowe nieruchomości w korzystnych cenach i rozszerzyć możliwości inwestycyjne.
Rynek nieruchomości w województwie mazowieckim stale się rozwija, powstają nowe osiedla mieszkaniowe w dużych miastach, a ceny gruntów i domów w mniejszych miejscowościach nie odstraszają inwestorów doceniających potencjał tego regionu i liczących na zyski. Dużym zainteresowaniem cieszą się też wierzytelności hipoteczne wystawiane na sprzedaż. Kupić je mogą zarówno osoby prywatne, jak i podmioty komercyjne. Czy to się opłaca? Odpowiadamy!
Wystawione na sprzedaż wierzytelności w mazowieckim są zabezpieczone hipoteką, stanowią zatem bezpieczną inwestycję zapewniającą pewny zwrot, a nawet dającą szansę na zysk. Spełniając wszystkie warunki – wymagalność, bezsporność, brak przedawnienia i właśnie zabezpieczenie hipoteką – dają wierzycielowi pełne prawo do ubiegania się o spłatę. Jeśli osoba zadłużona nie wywiąże się ze zobowiązań, wierzyciel może żądać zaspokojenia roszczeń z nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie długu. Taką nieruchomością może być na przykład:
Faktyczna wartość nieruchomości często okazuje się wyższa niż wysokość zadłużenia, co oznacza, że inwestor kupujący wierzytelność w mazowieckim po przejęciu na własność obiektu obciążonego hipoteką odnosi spory zysk. Trzeba jednak liczyć się z ryzykiem czasochłonnego postępowania egzekucyjnego.