To transakcja skutkując przeniesieniem praw do długu na inny podmiot. Dla wierzyciela oznacza ona szybsze odzyskanie pieniędzy i zamknięcie sprawy. Podmiot kupujący wierzytelność przejmuje prawa do długu, powinien zatem nawiązać kontakt z osobą zadłużoną w celu poinformowania jej o zmianie wierzyciela oraz ustalenia warunków spłaty.
Zakup wierzytelności może wydawać się ryzykownym pomysłem – nowy wierzyciel płaci poprzedniemu za prawa do długu, stawiając się w mało komfortowej sytuacji, musi bowiem ubiegać się o spłatę i czekać na należne mu pieniądze. Po co zatem kupować wierzytelność? Okazuje się, że jeśli spełnia ona kilka kluczowych warunków, może przynieść satysfakcjonujące zyski.
Kupując wierzytelność, należy sprawdzić, czy jest ona:
|
Żeby kupić wierzytelność, należy dysponować wystarczającą ilością gotówki, aby spłacić poprzedniego wierzyciela. Trzeba też liczyć się z ryzykiem odroczonego zwrotu z tej inwestycji oraz koniecznością aktywnego dochodzenia swoich roszczeń.
Jeśli aktualnie dostępnych jest niewiele ofert ze sprzedaży wierzytelności, warto zajrzeć do innych zakładek na naszej stronie. Sprawdź licytacje komornicze, nieruchomości własne, przetargi od syndyka oraz okazje inwestycyjne nieruchomości, gdzie regularnie pojawiają się atrakcyjne propozycje. To doskonałe miejsca, by znaleźć wartościowe nieruchomości w korzystnych cenach i rozszerzyć możliwości inwestycyjne.
Zastanawiasz się nad zakupem wierzytelności? Wahasz się nad bezpieczeństwem tej transakcji i nie masz pewności, czy na niej nie stracisz? Przedstawiamy kilka kluczowych informacji dotyczących procesu sprzedaży wierzytelności i podpowiadamy, jak zabezpieczyć swoje interesy. Nie wiesz, czy to się opłaca i jak zyskać, przejmując prawa do długu? Z nami poznasz odpowiedzi i rozwiejesz wątpliwości!
W przypadku zabezpieczenia wierzytelności hipoteką wierzyciel ma pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich roszczeń środkami ze sprzedaży nieruchomości. Może także przejąć nieruchomość i stać się jej nowym właścicielem, jeżeli dochodzenie spłaty przez zadłużony podmiot jest bezskuteczne. Okazuje się zatem, że zakup wierzytelności hipotecznej daje pewność zwrotu pieniędzy, trzeba jednak mieć na uwadze kilka kwestii:
Obrót wierzytelnościami zabezpieczonymi hipoteką wymaga dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi, minimalnej wiedzy prawnej oraz umiejętnej analizy ryzyka. W regionie dolnośląskim, gdzie aktywność gospodarcza i wartość nieruchomości są relatywnie wysokie, stanowi on atrakcyjną alternatywę inwestycyjną.