Zapłata wierzytelnością za nieruchomość to sposób rozliczenia się z dłużnikiem lub sprzedawcą nieruchomości. Polega on na tym, że zamiast przekazywać pieniądze, wierzyciel lub kupujący zalicza na poczet ceny swoją własną wierzytelność lub wierzytelność innego wierzyciela, który wyraził na to zgodę. Jest to forma zapłaty niepieniężnej, która może być korzystna dla obu stron transakcji, pod warunkiem że spełnione są określone warunki.
Co to jest wierzytelność?
Wierzytelność to uprawnienie wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonych świadczeń. Przykładowo, jeśli Adam Kowalski pożyczył 5000 złotych od Jana Nowaka i nie zwrócił tej sumy w ustalonym czasie, Adam Kowalski staje się wierzycielem, a Jan Nowak – dłużnikiem. Wierzytelnością natomiast jest kwota 5000 zł.
Wierzytelność to prawo wierzyciela do żądania spełnienia świadczenia od dłużnika. Wierzytelność może mieć różne podstawy, takie jak pożyczki bankowe, polisy ubezpieczeniowe czy inne transakcje finansowe
Zapłata wierzytelnością za nieruchomość w egzekucji komorniczej
Jeśli nieruchomość należąca do dłużnika jest zajęta przez komornika na wniosek wierzyciela i wystawiona na licytację, cenę nabycia można opłacić wierzytelnością.
Oznacza to, że nabywca (np. wierzyciel hipoteczny) może zaliczyć na poczet ceny swoją własną wierzytelność lub wierzytelność innego wierzyciela, który wyrazi na to zgodę. Wierzytelność musi być zabezpieczona na nieruchomości i mieścić się w cenie nabycia. Zapłata wierzytelnością musi być dokonana w terminie 2 tygodni od prawomocnego przybicia nieruchomości i zgłoszona do sądu lub komornika. Zapłata wierzytelnością jest korzystna dla nabywcy – m.in. pozwala mu uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wpłatą pieniędzy na rachunek depozytowy sądu.
Zapłata wierzytelnością za nieruchomość w umowie sprzedaży
Inną sytuacją, w której można zastosować zapłatę wierzytelnością za nieruchomość, jest umowa sprzedaży nieruchomości. Jeśli kupujący ma wobec sprzedającego lub innego podmiotu jakąś wierzytelność, może zaproponować, że zaliczy ją na poczet ceny nieruchomości. Warunkiem jest, że sprzedający lub inny podmiot, którego dotyczy wierzytelność, wyrazi na to zgodę. Zapłata wierzytelnością za nieruchomość w umowie sprzedaży powinna być ustalona w umowie przedwstępnej i potwierdzona w akcie notarialnym.
Zapłata wierzytelnością za nieruchomość jest możliwa, ale nie w każdym przypadku. Aby skorzystać z tej formy uregulowania ceny za nabytą nieruchomość, powinny być spełnione pewne warunki. Po pierwsze, wierzytelność musi znajdować pokrycie w cenie nabycia, co oznacza, że musi być zaspokojona z planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Po drugie, wierzytelność musi być własna lub należeć do innego wierzyciela, który wyraził zgodę na jej zaliczenie. Zaliczenie wierzytelności nie może również naruszać praw innych wierzycieli ani dłużnika.