Inflacja stanowi proces zmian w gospodarce krajowej i wpływa również na rynek nieruchomości, powodując wzrost cen. Rosną koszty budowy i wykończenia obiektów mieszkalnych i usługowych, co przekłada się bezpośrednio na wyższe ceny nie tylko zakupu, lecz także wynajmu. Dla inwestorów może to być zatem ciekawe rozwiązanie, jeśli dysponują oni wystarczającym kapitałem na zakup nieruchomości. Zyskują oni wtedy swego rodzaju zabezpieczenie przed inflacją, a nawet mogą czerpać zyski. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Poznaj wpływ inflacji na rynek nieruchomości
Wzrost inflacji przyczynia się do zauważalnych zmian w rynku nieruchomości. Wyższe ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych, prac adaptacyjnych czy renowacji powodują, że koszt zakupu nowego domu czy mieszkania znacznie rośnie.
Ważne!
Inflacja zmniejsza siłę nabywczą pieniądza, co oznacza, że za te same pieniądze można kupić mniej – w związku z tym coraz mniej osób może pozwolić sobie na zakup domu czy mieszkania, więc popyt na rynku nieruchomości maleje. |
Inwestycja w nieruchomości jako ochrona przed inflacją?
Taką strategię przyjmują inwestorzy, którzy – pomimo zjawiska inflacji – dysponują wystarczającymi środkami, aby zainwestować w nieruchomość. Mogą liczyć na to, że z biegiem czasu zyska ona na wartości, więc za kilka lat będzie warta więcej niż obecnie. Jej sprzedaż z zyskiem jest zatem możliwa, co stanowi kluczowy argument dla inwestorów nabywających w czasach inflacji domy, mieszkania, działki czy lokale usługowe i przemysłowe.
Jak czerpać zyski z nieruchomości?
Sposobów na to jest kilka:
- zakup z myślą o renowacji i sprzedaży za wyższą cenę,
- wynajem krótkoterminowy – opłacalny zwłaszcza w lokalizacjach turystycznych, gdzie można czerpać zyski w sezonie, wynajmując pokoje lub mieszkania przyjezdnym,
- wynajem długoterminowy – polecany w miejscowościach, do których przyjeżdżają ludzie poszukujący pracy oraz studenci.
Pamiętaj, że – w dobie inflacji – ceny wynajmu również idą w górę, co oznacza, że możesz otrzymać wyższe odstępne niż kilka lat temu. Z łatwością będziesz też w stanie zaproponować konkurencyjną ofertę, wynajmując mieszkanie za cenę niższą niż ta obowiązująca w danej okolicy. Bez trudu znajdziesz zatem najemców!
Licytacje komornicze – sposób na opłacalną inwestycję w nieruchomości
Kupując od komornika, masz szansę nabyć nieruchomość w cenie niższej niż rynkowa. Licytacja rozpoczyna się bowiem od ceny wywołania wynoszącej 3/4 wartości domu czy mieszkania i choć ostateczna kwota zależy od kilku czynników – liczby oferentów i proponowanych przez nich cen – istnieje prawdopodobieństwo, że uda Ci się kupić taniej niż na rynku komercyjnym, co również zwiększa szanse na późniejszy zysk.