Wygranie licytacji komorniczej to dopiero początek nowej drogi. Wygranie licytacji oznacza, że złożyłeś najwyższą ofertę na nieruchomość wystawioną na sprzedaż przez komornika. To zobowiązanie prawne do zakupu tej nieruchomości, które wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Dziś opowiemy o nich więcej, byś mógł bezpiecznie i świadomie przejść przez cały proces.
Pierwsze kroki po wygranej
Po zakończeniu licytacji komorniczej sędzia, pod którego nadzorem odbywała się licytacja, wydaje zaświadczenie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaproponował najwyższą cenę. Zgodnie z przepisami sąd powinien o przybiciu licytacji poinformować niezwłocznie po jej ukończeniu. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy po ogłoszeniu wyniku została zgłoszona skarga, której nie da się rozstrzygnąć od razu, przybicie można odroczyć – najdalej o tydzień.
Przybicie licytacji zostaje uprawomocnione po 7 dniach, jeśli po ogłoszeniu nie zostało wniesione zażalenie.
W postanowieniu o przybiciu powinno być wymienione imię i nazwisko licytanta, oznaczenie nieruchomości, data przetargu oraz cena nabycia.
Zapłata za nieruchomości
Po uprawomocnieniu postanowienia o przybiciu nabywca ma obowiązek uregulować wylicytowaną kwotę w ciągu 14 dni od momentu odbioru pisma.. Mieszkania z licytacji komorniczych najczęściej opłacane są gotówką. Ze względu na specyficzną procedurę, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na tego rodzaju nieruchomość bywa kłopotliwe. Trzeba spełnić szereg wymagań banku oraz działać bardzo szybko. W końcu na uregulowanie należności nabywca ma tylko 14 dni. To niewiele czasu na to, by dopełnić wszystkich formalności.
Niektóre banki umożliwiają wydanie wstępnej decyzji jeszcze przed przystąpieniem kredytobiorcy do licytacji komorniczej. Dzięki temu licytant wie, jaką kwotę ma do dyspozycji, a formalności po wygraniu licytacji idą trochę szybciej.
Po wpłaceniu odpowiedniej kwoty sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które uprawomocnia się po 7 dniach.
A co, jeśli w mieszkaniu nadal są lokatorzy po wygranej licytacji komorniczej?
Co zrobić, jeśli w zakupionej przez Ciebie nieruchomości nadal mieszka poprzedni właściciel i nie chce lub nie może się wyprowadzić?
W świetle przepisów w takiej sytuacji nie możesz przeprowadzać eksmisji lokatorów na własną rękę. Powinien zająć się tym komornik po tym, jak nowy właściciel nieruchomości zawnioskuje o eksmisję obecnych lokatorów.
Komornik w takiej sytuacji zwykle najpierw wzywa lokatorów do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie. Jeśli to nie poskutkuje, należy ustalić, czy przysługuje im prawo do innego lokalu. W Polsce nie można dokonywać eksmisji bez uprzedniego zapewnienia nowego lokum – socjalnego lub zamiennego.
Licytacja komornicza to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnego procesu zakupu nieruchomości. Proces zakupu wygląda jednak w tym przypadku nieco inaczej, dlatego warto znać kolejne kroki, by wiedzieć, czego się spodziewać.