Zakup nieruchomości od syndyka może wiązać się z koniecznością doliczenia do ceny nieruchomości podatku VAT. Nie jest to jednak regułą i są transakcje, podczas których VAT nie będzie obowiązywał. Chcesz dowiedzieć się więcej i rozwiać wątpliwości na ten temat? Czytaj dalej!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Dowiedz się więcej o podatku VAT!
Jest to podatek od towarów i usług dostarczanych lub świadczonych odpłatnie. To tak zwany podatek pośredni, a więc pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. Nie jest płacony bezpośrednio do Urzędu Skarbowego, lecz doliczany do wartości netto transakcji. A jak to wygląda w przypadku sprzedaży nieruchomości? Zostaje ona opodatkowana dopiero wtedy, gdy następuje w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika VAT. Okazuje się zatem, że kupując nieruchomość od syndyka, nie zawsze zapłacisz VAT.
Kto jest podatnikiem VAT?
Każda osoba fizyczna, prawna (firma lub przedsiębiorstwo) lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej (na przykład spółka jawna, komandytowa), prowadząca działalność gospodarczą, a więc wykorzystująca towary lub wartości niematerialne do celów zarobkowych.
⚠️ Ważne ⚠️
Jeśli nieruchomość jest wykorzystywana do celów zarobkowych – służy jako magazyn, biuro lub inny obiekt umożliwiający prowadzenie działalności i czerpanie z niej zysków – jej sprzedaż będzie obciążona podatkiem VAT. W przypadku lokali użytkowych wynosi on 23%. |
Sprzedaż nieruchomości osoby prywatnej – upadłość konsumencka
Jeśli upadłość ogłosiła osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, syndyk staje się zarządcą jej majątku i rozpoczyna proces sprzedaży jego elementów, aby zaspokoić roszczenia wierzycieli. Jednym z takich elementów może stać się nieruchomość – w sytuacji, gdy należała ona do osoby prywatnej i nie była wykorzystywana do celów zarobkowych, podatek VAT jej nie dotyczy.
Pamiętaj ⚠️
Wyjątek mogą stanowić nieruchomości oddane do użytkowania pierwszemu nabywcy w ciągu ostatnich dwóch lat. Jeżeli zatem upadłość konsumencką ogłasza pierwszy właściciel, a nieruchomość zostaje wystawiona na sprzedaż przez syndyka w ciągu dwóch lat od podpisania umowy sprzedaży z deweloperem, do ceny zakupu może zostać doliczony podatek VAT. W praktyce jednak – z uwagi na długi czas trwania postępowania upadłościowego (może ono trwać nawet dwa lata) – takie sytuacje nie mają miejsca. |
Czy warto kupować od syndyka?
Przetargi syndyka – podobnie jak licytacje komornicze – stanowią okazję do zakupu nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Jest ona niższa niż rynkowa, a procedura sprzedaży pozostaje pod kontrolą sędziego komisarza. Niezależnie od tego, czy kupujesz nieruchomość przejętą od osoby prywatnej – bez VAT-u, czy od firmy, gdy VAT zostanie doliczony, masz szansę na korzystną inwestycję, która Ci się opłaci. Przeczytaj inne artykuły na naszym blogu o przetargach syndyka i przygotuj się do tej transakcji!