Upadłość przedsiębiorcy ogłasza się w sytuacji jego niewypłacalności. W skrócie będzie to taki stan kiedy przedsiębiorca nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Dla wierzyciela ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy – zobowiązanego do zapłaty długu – nie jest „końcem świata”, nie pozostaje bez środków do obrony swoich interesów.
Skąd dowiedzieć się o upadłości przedsiębiorcy?
Informację o ogłoszeniu upadłości przedsiębiorcy można podjąć z różnych źródeł na przykład z:
- Monitora Sądowego i Gospodarczego
- portalu publicznego na Portalu Rejestrów Sądowych (PRS)
- Z Krajowego Rejestru Sądowego – po ogłoszeniu upadłości przedsiębiorca występuje w obrocie pod dotychczasową firmą z dodaniem oznaczenia „w upadłości”
- Nie jest tajemnicą, że o upadłości dużych przedsiębiorstw można dowiedzieć się z prasy czy Internetu. Nadto syndyk informuje znanych mu wierzycieli upadłego o upadłości, pouczając o konieczności zgłoszenia wierzytelności
Jak zgłosić wierzytelność?
Jeśli wierzyciel chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym i chce, aby jego wierzytelność została uregulowana – musi złożyć zgłoszenie wierzytelności w systemie zwanym Krajowym Rejestrem Zadłużonych (KRZ) w terminie 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości. Jest to istotne, bo przekroczenie terminu powoduje, że wierzyciel musi opłacić zgłoszenie wierzytelności.
Lista wierzytelności – jak wygląda proces jej przygotowania?
Następstwem weryfikacji zgłoszeń wierzytelności jest sporządzenie przez syndyka listy wierzytelności, która wskazuje, jakie wierzytelności zostały uznane i w jakiej kategorii zaspokojenia, a jakie wierzytelności nie zostały uwzględnione wcale. Kategorie zaspokojenia są o tyle istotne, że te wierzytelności umieszczone w kategorii korzystającej z wcześniejszego pierwszeństwa – będą zaspokajane wcześniej przed tymi umieszczonymi w dalszych kategoriach.
Wierzyciel niezadowolony z decyzji syndyka co do własnej wierzytelności lub innego podmiotu może listę wierzytelności zaskarżyć. Środkiem do tego jest sprzeciw. W następstwie sprzeciwu sprawa trafia do sędziego-komisarza, który dokonuje zmian w liście wierzytelności, jeśli są ku temu podstawy natury faktycznej lub prawnej.
Likwidacja majątku upadłego – zaspokajanie wierzytelności.
Syndyk dokonuje spisu inwentarza upadłego, czyli dokonuje ewidencji jego majątku zaraz po objęciu funkcji. Następnie przystępuje do jego likwidacji, czyli spieniężenia (sprzedaży) poprzez sprzedaż:
- z wolnej ręki,
- w drodze przetargu,
- w aukcji przedsiębiorstwa upadłego w całości lub jego zorganizowanych części,
- sprzedaż nieruchomości i ruchomości,
- sprzedaż wierzytelności oraz innych praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości
Środki pochodzące z likwidacji majątku upadłego syndyk przeznacza na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego oraz na spłatę zgłoszonych wierzytelności.
To jakie środki dostanie konkretny wierzyciel – zależy od sporządzonego tak zwanego planu podziału funduszu masy upadłości. Sędzia-komisarz zawiadamia upadłego i członków rady wierzycieli oraz obwieszcza, że plan podziału można przeglądać w sekretariacie sądu. Niezadowolony z planu podziału wierzyciel może wnieść zarzuty w terminie dwóch tygodni od dnia obwieszczenia.
Wykonanie ostatecznego planu podziału to w praktyce zakończenie postępowania upadłościowego.