To transakcja skutkując przeniesieniem praw do długu na inny podmiot. Dla wierzyciela oznacza ona szybsze odzyskanie pieniędzy i zamknięcie sprawy. Podmiot kupujący wierzytelność przejmuje prawa do długu, powinien zatem nawiązać kontakt z osobą zadłużoną w celu poinformowania jej o zmianie wierzyciela oraz ustalenia warunków spłaty.
Zakup wierzytelności może wydawać się ryzykownym pomysłem – nowy wierzyciel płaci poprzedniemu za prawa do długu, stawiając się w mało komfortowej sytuacji, musi bowiem ubiegać się o spłatę i czekać na należne mu pieniądze. Po co zatem kupować wierzytelność? Okazuje się, że jeśli spełnia ona kilka kluczowych warunków, może przynieść satysfakcjonujące zyski.
Kupując wierzytelność, należy sprawdzić, czy jest ona:
|
Żeby kupić wierzytelność, należy dysponować wystarczającą ilością gotówki, aby spłacić poprzedniego wierzyciela. Trzeba też liczyć się z ryzykiem odroczonego zwrotu z tej inwestycji oraz koniecznością aktywnego dochodzenia swoich roszczeń.
Jeśli aktualnie dostępnych jest niewiele ofert ze sprzedaży wierzytelności, warto zajrzeć do innych zakładek na naszej stronie. Sprawdź licytacje komornicze, nieruchomości własne, przetargi od syndyka oraz okazje inwestycyjne nieruchomości, gdzie regularnie pojawiają się atrakcyjne propozycje. To doskonałe miejsca, by znaleźć wartościowe nieruchomości w korzystnych cenach i rozszerzyć możliwości inwestycyjne.
Wierzytelności hipoteczne – a więc zabezpieczone nieruchomościami – stanowią atrakcyjne rozwiązania inwestycyjne zarówno dla osób prywatnych, jak i podmiotów komercyjnych. Ubieganie się o spłatę zadłużenia może co prawda okazać się czasochłonne i wymagać aktywnego zaangażowania, jednak gwarancja zwrotu pieniędzy oraz możliwość przejęcia nieruchomości na własność to rzetelne podstawy zachęcające do podjęcia ryzyka. Chcesz kupić wierzytelność w łódzkim? Przejrzyj dostępne oferty!
Biorąc pod uwagę wymienione cechy wierzytelności, które warto sprawdzić przed przejęciem prawa do długu, zyskujesz pewność spłaty. Jedynym ryzykiem jest czas – miej na uwadze, że natychmiastowy zwrot z tej inwestycji może okazać się niemożliwy. Pamiętaj:
W przypadku braku spłaty zadłużenia zabezpieczająca je nieruchomość stanie się Twoją własnością. Gwarantuje Ci to zapis w księdze wieczystej w dziale informującym o obciążeniu hipoteki. Zwróć jednak uwagę na liczbę wpisanych tam wierzycieli – jeśli jest ich kilku, niższy numer wpisu oznacza wyższe pierwszeństwo w kolejności spłaty.