Z początkiem 2022 roku pojawiło się wiele zmian podatkowych znanych pod nazwą Polski Ład. Jedną z nich, jest bardzo ciekawa ulga potocznie nazwana ulgą „pałacyk plus”.
Otwiera ona furtkę do inwestowania w zabytki, których na Polskim rynku nie brakuje.
Nieruchomości – KRUK – wyszukaj nasze zabytki

Nowa ulga z tytułu wydatków ponoszonych na ochronę i konserwację zabytków
Z dniem 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, adresowana wyłącznie do właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości, umożliwiająca odliczenie od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na:
- wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej – można odliczyć 50% wydatków na te usługi, bez żadnego limitu.
- prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się ewidencji zabytków – można odliczyć 50% wydatków na te usługi i to bez żadnego górnego pułapu kwotowego! Co oznacza, że im wyższy poniesiemy wydatek, tym proporcjonalnie większą kwotę możemy odliczyć.
- odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek, o którym mowa w punkcie powyżej – za sprawą tej ulgi możemy odliczyć wydatek poniesiony na nabycie zabytku, nie więcej niż 500 zł za każdy m2 powierzchni użytkowej i maksymalnie 500 tys. zł rocznie.
Ustawa przy tym nie określa minimalnego okresu, w którym należy być właścicielem lub współwłaścicielem zabytkowego obiektu, co oznacza, że może podlegać dalszemu obrotowi, bez utraty wspomnianej ulgi.
Co istotne, jeśli kwota możliwego odliczenia jest wyższa od rocznego dochodu podatnika, to może zostać przeniesiona na kolejne lata. Ulga może być rozliczana przez sześć kolejnych lat.
Warto zwrócić uwagę, że korzystne dla inwestorów przepisy podatkowe obejmują również te nieruchomości, które zostały wpisane wyłącznie do ewidencji zabytków i nie figurują w rejestrze zabytków. W takim przypadku możemy również skorzystać i odliczyć 50% wydatków na prace remontowe lub konserwatorskie. Dotyczy to m.in. właścicieli mieszkań w kamienicach, objętych ochroną konserwatorską. Pozwolenie na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Odpowiedzi na pytanie, czy dana nieruchomość stanowi zabytek w rozumieniu wspomnianej ustawy, należy szukać w wojewódzkich rejestrach zabytków, wojewódzkich ewidencjach zabytków i gminnych ewidencjach zabytków.
Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków
Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków może przynosić dodatkowe korzyści. Mianowicie, pozwala ubiegać się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie, czy roboty budowlane. Dofinansowanie przyznawane jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podstawie zaakceptowanego kosztorysu.
Właściciel zabytku może również ubiegać się o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości, w przypadku wykorzystywania nieruchomości na cele niekomercyjne.
Biorąc pod uwagę, że w Polsce nie brakuje obiektów zabytkowych z atrakcyjną ceną rynkową podyktowaną złym stanem technicznym oraz koniecznością podjęcia kosztownych prac zabezpieczających, mogą stanowić solidną podstawę do inwestycji kapitału i skorzystania ze wspomnianej ulgi.