Planując zakup mieszkania, nie warto działać pochopnie. Dobrym pomysłem jest zbadanie rynku nieruchomości, a także określenie własnych preferencji dotyczących lokalizacji, metrażu i innych ważnych kwestii związanych z lokalem. Przeważnie jest to inwestycja na wiele lat, dlatego rozważne działanie i postępowanie krok po kroku są niezbędne, aby później nie żałować podjętych decyzji. Sprawdź, o czym pamiętać, kupując mieszkanie!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Zakup mieszkania krok po kroku
Zanim zaangażujesz się w proces poszukiwania i przeglądania ofert, umawiania się na oglądanie nieruchomości i negocjowania ceny, koniecznie sprecyzuj swoje oczekiwania i potrzeby dotyczące mieszkania. Liczą się przede wszystkim następujące kwestie:
- lokalizacja – zastanów się, czy wolisz mieszkać blisko centrum miasta, gdzie – choć trzeba liczyć się ze zgiełkiem – w pobliżu znajduje się niezbędna infrastruktura, czy może bardziej pociąga Cię cicha okolica, a konieczność codziennych dojazdów do pracy nie jest dla Ciebie problemem;
- metraż – innych mieszkań poszukują osoby samotne lub pary, a zupełnie inne oczekiwania mają rodziny z dziećmi. Oszacuj potrzebny metraż, ale również liczbę pokoi, łazienek, balkonów;
- rodzaj budownictwa – współcześnie powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Budowane są nowoczesne bloki o zróżnicowanym stylu. To nie tylko wysokie wieżowce, lecz także niskie, kameralne budynki przypominające domki jednorodzinne. A może wolisz stare, klimatyczne kamienice?
Określając swoje preferencje dotyczące wspomnianych aspektów, znacznie zawęzisz pole poszukiwań, a co za tym idzie – ułatwisz sobie badanie rynku nieruchomości.
To też jest ważne!
Oczywiście kluczowe znaczenie w procesie inwestycyjnym mają Twoje możliwości finansowe. Czy jesteś w stanie sfinansować zakup gotówką, czy będziesz korzystać ze wsparcia banku? Od tego zależy to, na jakie mieszkanie będziesz mógł sobie pozwolić. |
Znalazłem wymarzone mieszkanie… co teraz?
Jeśli sprecyzowałeś swoje oczekiwania i potrzeby, istnieje duża szansa, że prędzej czy później znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie. Wciąż jednak nie działaj pochopnie! Na tym etapie najważniejsza jest weryfikacja stanu prawnego i technicznego – zwłaszcza jeżeli nabywasz nieruchomość z rynku wtórnego. Zajrzyj do księgi wieczystej, gdzie zamieszczone są kluczowe dane dotyczące ewentualnych obciążeń i praw ciążących na nieruchomości. Możesz też pokusić się o zatrudnienie rzeczoznawcy, który poda Ci realną wartość mieszkania. We własnym zakresie warto sprawdzić ceny nieruchomości w danej okolicy – taka wiedza będzie rzetelną podstawą do negocjacji.
Gdzie kupować nieruchomości?
Do wyboru masz rynek pierwotny i wtórny, zakup od osób prywatnych oraz deweloperów, to jednak nie koniec możliwości! Ciekawym pomysłem mogą okazać się licytacje komornicze lub zakup nieruchomości własnych – takich, które zostały wykupione od komornika i są wystawiane na sprzedaż za atrakcyjne kwoty.