Rozważasz zakup siedliska i chcesz mieć pewność, że nie przeoczysz żadnych prawnych niuansów, które mogłyby pociągnąć za sobą komplikacje? Doskonale trafiłaś/trafiłeś! Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym omawiamy najważniejsze kwestie związane z inwestycją w działkę siedliskową.
Z tego artykułu dowiesz się:
● co cechuje działki siedliskowe, ● jak przygotować się do zakupu siedliska, ● na co zwrócić uwagę, decydując się na taką inwestycję. |
Działki siedliskowe – najważniejsze cechy
Działką siedliskową nazywa się część nieruchomości rolnej, którą wydzielono w celu zabudowania budynkami gospodarczymi lub mieszkalnymi. Celem ich budowy jest umożliwienie prowadzenia działalności rolnej rolnikom, dlatego to właśnie im przysługuje prawo do ubiegania się o wyodrębnienie siedliska i postawienie na nim zabudowań. Aby rolnik mógł skorzystać z tego prawa, musi być właścicielem działki co najmniej 5 lat, a grunt powinien mieć powierzchnię min. 1 hektara lub być większy niż średnia działka rolna w danej gminie.
Zakup siedliska – czy dla każdego?
Choć do niedawna prawo zakupu działki siedliskowej przysługiwało wyłącznie rolnikom, obecnie nie ma ograniczeń i każdy może zainwestować w siedlisko.
Pamiętaj!Nie prowadząc działalności rolnej, możesz kupić działkę siedliskową, jednak nie będziesz mieć możliwości ingerowania w znajdujące się na niej budynki. Musisz zatem liczyć się z tym, że ani przebudowa, ani rozbudowa nieruchomości nie będą możliwe do momentu przeprowadzenia procedury odrolnienia gruntu, a ta może być czasochłonna i żmudna. |
Chcę kupić siedlisko z domem – czy warto?
Jeśli nie jesteś rolnikiem i znalazłeś/znalazłaś wymarzoną działkę siedliskową zabudowaną domem mieszkalnym, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w nim zamieszkał/zamieszkała! Jako nowy właściciel możesz korzystać z istniejących na siedlisku budynków. To najkorzystniejsza opcja, jeśli chcesz uniknąć konieczności angażowania się w procedurę przekształcania gruntu i jego odrolnienia.
Chcę kupić siedlisko bez domu – jak zyskać możliwość zabudowy działki?
Jeśli Twoja wymarzona działka jest siedliskowa i nie została do tej pory zabudowana budynkiem mieszkalnym, a Ty nie prowadzisz działalności rolnej, również nie jesteś bez wyjścia. Po zakupie możesz ubiegać się o odrolnienie gruntu, aby zyskać możliwość wybudowania na nim domu. W tym celu należy złożyć wniosek do burmistrza, wójta lub prezydenta miasta, podając cel zmiany przeznaczenia działki. Jeżeli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni, powinieneś wystąpić do tych samych organów o warunki zabudowy.
Kupno siedliska – o tym też pamiętaj!
Decydując się na zakup siedliska, postępuj podobnie jak w przypadku inwestycji w inne nieruchomości. Koniecznie sprawdź ewentualne obciążenia i prawa widniejące w księdze wieczystej, oszacuj swoje możliwości finansowe i oceń, czy jesteś w stanie poświęcić czas na przeprowadzenie procedury odrolnienia, a jeśli na działce jest już dom, upewnij się, czy będzie on wystarczający dla Ciebie, ponieważ trzeba się liczyć z tym, że jego rozbudowa może okazać się niemożliwa.