Poszukujesz sposobu na inwestycję, która się zwróci i jednocześnie nie zależy Ci na szybkim zysku? Być może zakup wierzytelności okaże się doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie! Czytaj dalej, aby poznać szczegółowe kwestie dotyczące tego procesu i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega sprzedaż wierzytelności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby procedura odbyła się w pełni bezpiecznie dla inwestora!
Z tego artykułu dowiesz się:
● jak przebiega sprzedaż wierzytelności, ● jakimi cechami powinna charakteryzować się wierzytelność, aby jej zakup był bezpieczną inwestycją, ● kiedy i dlaczego warto kupić wierzytelność. |
Sprzedaż wierzytelności krok po kroku
Na skutek sprzedaży wierzytelności, prawa do zadłużenia i dochodzenia z tego tytułu roszczeń są przenoszone z jednego podmiotu na inny. W praktyce oznacza to, że kupiec spłaca wierzyciela i tym samym staje się nowym właścicielem wierzytelności, uprawnionym do ubiegania się o spłatę u osoby zadłużonej. Dla dotychczasowego wierzyciela jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ odzyskuje on należne mu pieniądze i unika konieczności dochodzenia swoich praw. Jaki jednak interes ma w tej transakcji inwestor? Otóż staje się on nowym wierzycielem z pełnym zakresem praw, umożliwiających mu dochodzenie roszczeń i dążenie do odzyskania pieniędzy.
Po zakupie wierzytelności nowy wierzyciel powinien skontaktować się z osobą zadłużoną, aby ustalić dogodny i możliwy sposób spłaty. Gdy polubowne rozwiązanie okaże się niemożliwe, może skorzystać ze wsparcia odpowiednich organów.
Ważne!
Jeśli wierzytelność spełnia określone warunki, wierzyciel ma pewność, że prędzej czy później odzyska pieniądze od zadłużonego podmiotu. Może w tym celu skierować sprawę do sądu lub komornika. |
Jaką wierzytelność kupić, aby mieć pewność zwrotu pieniędzy?
Wśród najważniejszych cech, jakie powinna spełnić wierzytelność, trzeba wymienić:
- bezsporność – nie mogą istnieć żadne prawne wątpliwości dotyczące zadłużenia,
- wymagalność – oznacza, że termin spłaty minął,
- brak przedawnienia – nie nastąpi ono, jeśli poprzedni wierzyciel aktywnie ubiegał się o spłatę,
- zabezpieczenie hipoteką – w takiej sytuacji dodatkowym zabezpieczeniem zadłużenia jest nieruchomość, która w przypadku braku spłaty staje się własnością wierzyciela.
Kto może kupić wierzytelność?
Taka inwestycja wymaga dysponowania wystarczającymi zasobami finansowymi, aby uregulować kwotę zadłużenia u dotychczasowego wierzyciela. Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na zakup wierzytelności, raczej nie możesz spodziewać się szybkiego zwrotu. Licz się z koniecznością ubiegania się o spłatę, a co za tym idzie, potencjalną współpracą z komornikiem lub sądem. Jeżeli jednak nie zależy Ci na szybkim zysku i posiadasz odpowiednią kwotę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w wierzytelność. Jej zabezpieczenie hipoteką daje pewność, że jeśli nie odzyskasz pieniędzy, zyskasz nieruchomość, która może przynieść satysfakcjonujące benefity.