Zakup mieszkania czy domu na licytacji komorniczej to alternatywne rozwiązanie dla inwestorów, którzy poszukują nieruchomości na sprzedaż w atrakcyjnych cenach. Licytacje rozpoczynają się od stosunkowo niskich sum wywoławczych – są one znacznie niższe niż kwoty obowiązujące na rynku komercyjnym i wynoszą 3/4 wartości nieruchomości w pierwszym terminie, w drugim spadają do 2/3. I choć ostateczna cena zakupu zależy od przebiegu licytacji, a ten trudno przewidzieć, wielu inwestorów próbuje swoich szans na licytacjach komorniczych. Sprawdź, o czym powinni koniecznie pamiętać!
W tym artykule:
● przedstawimy przebieg licytacji komorniczej, ● omówimy najważniejsze aspekty z punktu widzenia oferenta, na które trzeba zwrócić uwagę, ● odpowiemy na pytanie: dlaczego warto kupować na licytacji. |
Krok po kroku – Licytacja komornicza
Nieruchomość objęta procesem egzekucyjnym jest przez komornika wystawiona na licytację – informuje o tym obwieszczenie, które zostaje publicznie udostępnione, aby każdy zainteresowany miał szansę się z nim zapoznać i wziąć udział w licytacji. Zamieszczone są w nim kluczowe dane:
- lokalizacja nieruchomości,
- jej metraż i stan techniczny,
- numer księgi wieczystej,
- cena wywoławcza, o jakiej będzie rozpoczynać się licytacja,
- kontakt do komornika, z którym można umówić się na oglądanie nieruchomości.
⚠️ Ważne ⚠️
Numer księgi wieczystej znajduje się w obwieszczeniu nieprzypadkowo. Warto z niego skorzystać – elektroniczne księgi wieczyste są dostępne dla każdego i można w nich sprawdzić kluczowe kwestie prawne dotyczące nieruchomości. Przed przystąpieniem do licytacji koniecznie zapoznaj się z ich treścią! Zwróć szczególną uwagę na dział III – tam widnieją zapisy o prawach służebności i dożywocia, a także na dział IV informujący o obciążeniach hipoteki. |
Warto też umówić się z komornikiem na oglądanie nieruchomości – dzięki temu przekonasz się, czy spełnia ona Twoje oczekiwania i będziesz miał pewność, że faktycznie chcesz ją kupić.
O tym również pamiętaj
Zanim zdecydujesz się na udział w licytacji komorniczej, oszacuj swoje możliwości finansowe. Cena wywoławcza widniejąca w obwieszczeniu oznacza pułap, od jakiego należy rozpocząć składanie ofert. Przebieg licytacji zależy od liczby oferentów i ich determinacji, dlatego wyznacz graniczną kwotę, której nie przekroczysz. To ważne, ponieważ po wygranej licytacji będziesz zobligowany do uiszczenia opłaty za nieruchomość w wyznaczonym terminie.
Czy warto kupować na licytacjach komorniczych?
Inwestycje w nieruchomości to dla jednych sposób na życie i swego rodzaju biznes, dla innych z kolei jednorazowe wydarzenie, gdy trzeba znaleźć miejsce do zamieszkania lub prowadzenia działalności. Licytacje komornicze stanowią alternatywę dla rynku komercyjnego i mogą okazać się sposobem na zakup mieszkania, domu lub innego lokalu za przystępną cenę. Jeśli zatem dysponujesz odpowiednią ilością gotówki lub masz zdolność kredytową na zakup nieruchomości i planujesz inwestycję, weź pod uwagę oferty komornika.