Okres pandemii ma wpływ na wiele sfer naszego życia. Przyczynił się również do szerszego zastosowania w postępowaniach egzekucyjnych licytacji elektronicznych. Dla jednych ułatwienie, dla drugich sporo niewiadomych.
Sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej jest dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego dostępnego pod adresem: https://elicytacje.komornik.pl/ . Aby móc wziąć udział w licytacji należy zarejestrować się wcześniej w serwisie.
Licytacja elektroniczna nieruchomości
Wiele elementów jest tożsama z licytacją komorniczą odbywającą się w Sądzie, ale są też elementy, które ja różnią.
- Licytacja elektroniczna rozpoczyna się z chwilą określoną w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej i kończy się w chwili wyznaczonej przez komornika.
- Natychmiast po zakończeniu licytacji elektronicznej komornik udziela przybicia osobie ofiarującej najwyższą cenę w chwili zakończenia licytacji elektronicznej. Przybicie jest udzielane w systemie teleinformatycznym. Zawiadomienie o przybiciu doręcza się licytantom za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
- Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o przybiciu w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy. Cena nabycia może być uiszczona za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
- Po zapłaceniu przez nabywcę sumy sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.
- Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się: pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
- Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji komorniczej co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają, Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych. Przystępujący do przetargu składa rękojmię za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Rękojmia może być także złożona komornikowi, który potwierdza ten fakt w systemie teleinformatycznym. Rękojmie można wpłacić gotówką w kancelarii komornika lub na rachunek bankowy komornika.