Kiedy ktoś ogłasza upadłość, jego majątek zostaje przejęty przez syndyka, który – aby uzyskać środki finansowe na spłatę wierzycieli – wystawia na sprzedaż jego składniki, między innymi nieruchomości. To szansa dla inwestorów poszukujących mieszkania, domu, działki czy lokalu do prowadzenia firmy, ponieważ cena wywoławcza jest niższa niż wartość rynkowa, a w przetargu może wziąć udział niemal każdy. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, kto może kupić nieruchomość od syndyka, a kto nie skorzysta z takiej możliwości!
Z tego artykułu dowiesz się:
● jak przebiega przetarg syndyka, ● kto może wziąć w nim udział, a kto nie kupi nieruchomości od syndyka, ● jak przygotować się do przetargu. |
Na czym polega przetarg syndyka?
Jako tymczasowy zarządca majątkiem syndyk wystawia nieruchomość na sprzedaż – odbywa się to w drodze przetargu, podczas którego osoby zainteresowane zakupem składają swoje oferty w formie pisemnej. Po ich zgromadzeniu syndyk dokonuje weryfikacji poprawności złożonych ofert – odbywa się to na posiedzeniu sądowym, podczas którego sędzia-komisarz protokołuje zebrane propozycje wraz z danymi oferentów. Zostają one przekazane syndykowi i to on podejmuje decyzję o wyborze oferty lub zorganizowaniu aukcji. Ustna licytacja jest organizowana, gdy złożone propozycje są zbliżone w swych warunkach i ma na celu uzyskanie najlepszej oferty.
Co po wygranym przetargu?
Oferent, który zaproponował najwyższą kwotę za nieruchomość, zawiera umowę notarialną. Musi liczyć się z koniecznością pokrycia kosztów:
- opłaty za nieruchomość,
- aktu notarialnego,
- wpisów do ksiąg wieczystych,
- podatku od czynności cywilno-prawnych lub VAT.
Kto nie może kupić nieruchomości od syndyka?
W przetargu syndyka może wziąć udział każda osoba mająca zdolność do czynności prawnych z wykluczeniem:
- osób niepełnoletnich,
- członków rodziny syndyka – małżonków, dzieci, rodziców i dziadków,
- osób pozostających z syndykiem w stosunkach przysposobienia i związkach nieformalnych,
- samego syndyka.
⚠️ O tym koniecznie pamiętaj ⚠️Przepisy prawa jasno określają, kto może wziąć udział w przetargu syndyka i kupić od niego nieruchomość. Jednak nawet jeśli znajdujesz się w gronie osób uprawnionych do zakupu w drodze przetargu, zastanów się, czy spełniasz pozostałe warunki, a mianowicie: ● czy dysponujesz wystarczającymi środkami na wpłatę wadium przed przystąpieniem do przetargu – wynosi ono 10% ceny wywoławczej i jest obowiązkowe dla wszystkich oferentów, ● czy będziesz w stanie terminowo uiścić opłatę za nieruchomość w przypadku wygrania przetargu. |
Przygotuj się do przetargu i sprawdź, czy uda Ci się kupić nieruchomość od syndyka
Jeśli nie znajdujesz się w gronie osób wykluczonych z możliwości wzięcia udziału w przetargu, a Twoje zaplecze finansowe pozwala Ci na złożenie oferty i jej późniejsze opłacenie, spróbuj swoich sił i przekonaj się, czy Twoja propozycja wygra. To szansa na zakup nieruchomości w przystępnej cenie, dlatego wielu inwestorów skłania się ku tej możliwości będącej alternatywą dla rynku komercyjnego.