Licytacje komornicze są atrakcyjnym rozwiązaniem dla inwestorów poszukujących nieruchomości na sprzedaż. Biorąc w nich udział, można nabyć mieszkanie, dom, lokal użytkowy czy działkę w cenie poniżej wartości rynkowej, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, czy możesz kupić nieruchomość od komornika i na co zwrócić uwagę w przypadku takiej inwestycji.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Warunki licytacji komorniczej – to musisz wiedzieć!
Informacje o planowanych licytacjach komorniczych są udostępniane publicznie. Swoją ofertę może złożyć każda osoba pełnoletnia. Wystarczy, że przejrzysz dostępne ogłoszenia i wybierzesz spośród nich interesującą Cię nieruchomość. Koniecznie zajrzyj do księgi wieczystej, żeby zweryfikować ewentualne zadłużenia i prawa ciążące na danym obiekcie, a także umów się z komornikiem na oglądanie nieruchomości.
‼️ Ważne ‼️Chcesz wziąć udział w licytacji komorniczej? Na swojej liście zadań dopisz koniecznie wpłatę wadium. To rękojmia, która uprawnia do uczestnictwa w licytacji – bez niej nie ma możliwości przedstawienia swojej oferty. Wadium wynosi 10% sumy oszacowania i do niczego Cię nie zobowiązuje! Jeśli zrezygnujesz z licytowania lub inny oferent przebije Twoją ofertę, wpłacona kwota zostanie Ci zwrócona. |
Kiedy wadium przepada?
Rękojmia wpłacana przed licytacją stanowi zabezpieczenie – jeśli wygrasz licytację i nie zapłacisz za nieruchomość w ustalonym terminie, wadium przepadnie, a Ty stracisz możliwość wzięcia udziału w kolejnej licytacji.
Kto nie kupi od komornika?
Istnieje grono osób wykluczonych z możliwości wzięcia udziału w licytacji komorniczej. Wśród nich należy wymienić:
- zadłużonego, którego nieruchomość jest poddawana egzekucji komorniczej,
- komornika,
- małżonków, dzieci, rodziców i rodzeństwo zarówno zadłużonego, jak i komornika,
- licytantów, którzy nie wykonali warunków poprzedniej licytacji,
- podmioty mogące nabyć nieruchomość jedynie za zezwoleniem organu państwowego, które tego zezwolenia nie uzyskały.
‼️‼️‼️ Pamiętaj
Przystępując do licytacji, koniecznie oszacuj swoje możliwości finansowe zarówno pod kątem wymaganego wadium, jak i kwoty, jaką jesteś w stanie zaoferować za nieruchomość. Gdy uda Ci się wygrać, zostaniesz poinformowany sądowym pismem o dokonaniu przybicia i będziesz zobowiązany uiścić ustaloną sumę w wyznaczonym terminie. |
Dla kogo licytacje komornicze to dobre rozwiązanie?
Z pewnością dla inwestorów poszukujących okazji oraz dysponujących wystarczającą liczbą gotówki. Oczywiście istnieje możliwość zakupu nieruchomości od komornika na kredyt, trzeba jednak przygotować się do tego odpowiednio wcześnie, aby zdążyć dopełnić formalności z bankiem i zmieścić się w ustalonym terminie wpłaty. Inwestycja w nieruchomości z licytacji komorniczej pozwala kupić taniej – to opcja dla osób prywatnych, a także przedsiębiorców.