Zakup nieruchomości na kredyt to popularne rozwiązanie, z którego korzysta wielu inwestorów. Nic dziwnego, mało kto bowiem dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi, aby nabyć mieszkanie lub dom za gotówkę. W takim przypadku wsparcie banku okazuje się nieodzowne. Bank – jako wierzyciel hipoteczny – oferuje określoną kwotę pieniężną, którą osoba zadłużona spłaca zgodnie z ustalonym harmonogramem. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły!
Z tego artykułu dowiesz się:
● kto może być wierzycielem hipotecznym, ● jakie są jego prawa i obowiązki, ● jakimi metodami windykacji dysponuje. |
Wierzyciel hipoteczny to nie tylko bank!
Wierzyciel to osoba fizyczna lub prawna, u której ktoś zaciągnął dług. W przypadku wierzytelności hipotecznej zawarta zostaje umowa o kredyt udzielany np. na zakup lub budowę nieruchomości. To ona staje się zabezpieczeniem zobowiązania, co jest udokumentowane w księdze wieczystej.
Wierzycielem może zostać:
● osoba fizyczna lub firma udzielająca pożyczki, jeśli zażądała ustanowienia hipoteki na nieruchomości, ● bank udzielający kredytu lub pożyczki, ● instytucja państwowa, jeżeli zadłużony nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec niej. ● fundusz sekurytyzacyjny, który nabył wierzytelności |
Poznaj prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego
Reguluje je zarówno podpisana umowa, jak i przepisy kodeksu cywilnego oraz dodatkowe ustalenia zawarte w ustawie o kredytach hipotecznych. Prawa i obowiązki wierzyciela hipotecznego obrazuje poniższa tabela.
Prawa | Obowiązki |
Prawo do odzyskania ustalonej sumy pieniężnej pożyczonej zadłużonemu. Zazwyczaj jest ona powiększona o odsetki i prowizje – wszystkie opłaty dodatkowe muszą zostać uwzględnione w umowie. | Udzielanie osobie zadłużonej informacji dotyczącej aktualnego salda zadłużenia.
|
Prawo do ubiegania się o spłatę długu zgodnie z ustalonym harmonogramem. | Żądanie spłaty wyłącznie w ustalonej w umowie wysokości i zgodnie z zawartym w niej harmonogramem. |
Jeśli zadłużony nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań – prawo do dochodzenia roszczenia z tytułu nieruchomości zabezpieczonej hipoteką, a więc do sprzedaży jej aby odzyskać pieniądze. Należy dokonać tego w drodze postępowania egzekucyjnego. | Wystawienie listu mazalnego po całkowitym uregulowaniu zadłużenia. |
Metody windykacji – jak wierzyciel hipoteczny może ubiegać się o spłatę?
Zazwyczaj w pierwszej kolejności stosowana jest windykacja miękka polegająca na wysyłaniu wezwań do zapłaty. Za każde opóźnienie w spłacie naliczane są odsetki karne zgodnie z zawartą umową. Przeterminowane zadłużenie uprawnia wierzyciela do wysłania informacji do katalogu zadłużonych, a jeżeli żadne dotychczas zastosowane środki nie przynoszą rezultatów, rozpoczyna się windykacja twarda – wtedy sprawa kierowana jest na drogę sądową zmierzającą do egzekucji komorniczej.
Sprzedaż wierzytelności jako sposób na odzyskanie pieniędzy
Jeżeli osoba zadłużona nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i unika spłaty, a żadne wdrożone sposoby ubiegania się o uiszczenie zaległych roszczeń nie przynoszą efektów, wierzyciel ma możliwość sprzedaży wierzytelności. W wyniku tego otrzymuje należne mu pieniądze, a jego prawa i obowiązki przechodzą na inny podmiot.