Inwestycje w nieruchomości nieustannie utrzymują się wśród rozwiązań najczęściej wybieranych przez osoby poszukujące sposobu na korzystne ulokowanie swoich pieniędzy. Nic dziwnego – ceny nieruchomości stale rosną, a zakup domu czy działki otwiera bogate możliwości czerpania zysków. Nie inaczej jest w przypadku siedlisk. Grunty, z zabudowaniami lub bez, są zlokalizowane w atrakcyjnych regionach kraju i kuszą swoim potencjałem. Chcesz poznać szczegóły? Czytaj dalej!
Z tego artykułu dowiesz się:
● co charakteryzuje działki siedliskowe, ● jak wybrać odpowiednie siedlisko, ● jakie są możliwości czerpania zysków z posiadanego siedliska. |
Działka siedliskowa – najważniejsze aspekty prawne
Siedlisko to część gruntu wydzielonego z działki rolnej w celu zabudowania budynkami gospodarczymi – niezbędnymi do prowadzenia działalności rolnej – lub mieszkalnymi. I choć dawniej prawo zakupu takiej działki przysługiwało wyłącznie rolnikom, obecnie może ją kupić każdy. Nie każdy jednak będzie miał możliwość budowy nowej nieruchomości, a nawet rozbudowy już istniejącego obiektu! Takie prawo mają wyłącznie rolnicy. Jeśli nie jesteś jednym z nich, możesz korzystać z budynków stojących na działce, jednak bez budowlanego ingerowania w nie.
Ważne!
Chcesz kupić działkę siedliskową w celach mieszkalnych? Jeżeli nie prowadzisz działalności rolnej, najlepiej wybierz nieruchomość z istniejącymi już zabudowaniami, które wykorzystasz do zamieszkania, i tym samym unikniesz konieczności odrolnienia gruntu i zmiany jego przeznaczenia. |
Jakie siedlisko kupić?
Nie tylko inwestorzy poszukujący miejsca do zamieszkania decydują się na zakup działki siedliskowej. To również rolnicy chcący poszerzyć zakres swojego działania i zyskać dodatkowe grunty do uprawy roślin lub hodowli zwierząt gospodarskich. Doświadczenie w rolnictwie pozwala im wybrać działkę w odpowiedniej lokalizacji i spełniającą wszystkie warunki niezbędne do skutecznego prowadzenia działalności rolnej. Liczą się przede wszystkim:
- powierzchnia,
- dostęp do utwardzonej drogi i mediów,
- zabudowania dostępne na działce,
- rodzaj gleby,
- poziom nasłonecznienia gruntu,
Oczywiście, dla każdego inwestora im taniej, tym lepiej, dlatego warto zainteresować się ofertami sprzedaży proponowanymi przez komorników. Na licytacjach sprzedawane są nieruchomości w atrakcyjnych cenach, zlokalizowane w całym kraju!
Jak czerpać zyski z posiadania działki siedliskowej?
Niewątpliwą zaletą działek siedliskowych jest ich malownicze położenie, często w otoczeniu pól uprawnych, lasów i łąk, z dala od zabudowań. Oddalenie od dużych miejscowości daje poczucie prywatności i pozwala odetchnąć od zgiełku. Świetnym pomysłem może okazać się otworzenie gospodarstwa agroturystycznego lub stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla przyjezdnych i czerpanie z nich dochodów. Pamiętaj też, że nawet jeśli kupisz siedlisko niezabudowane żadnymi budynkami, masz szansę przekształcić grunt i zyskać prawo do jego zabudowy, co daje jeszcze większe możliwości inwestycyjne.