Wygrałeś licytację komorniczą i zastanawiasz się, co dalej? Proces postępowania po dokonaniu przybicia obejmuje kilka etapów, a każdy z nich ma istotne znaczenie. Krok po kroku omówimy dla Ciebie wszystkie formalności, rozwiejemy wątpliwości i przeprowadzimy Cię przez niezbędne procedury.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
|
Wygrana licytacja komornicza – co teraz?
Jeśli udało Ci się zaoferować najwyższą cenę za daną nieruchomość, wygrywasz licytację komorniczą, a sąd potwierdza ten fakt poprzez tak zwane przybicie. Postanowienie o przybiciu jest wydawane w postępowaniu jawnym – niezwłocznie po zakończonej licytacji, jednak oficjalne pismo potwierdzające ten fakt zostaje wysłane po około tygodniu, a nawet dwóch od licytacji. Może też zostać odroczone – maksymalnie o tydzień – jeśli złożona została skarga niemożliwa do natychmiastowego rozpatrzenia lub z innych przyczyn uznanych przez sąd za ważne.
W sądowym postanowieniu o przybiciu zawarte są następujące dane:
Uprawomocnienie postanowienia o przybiciu trwa 7 dni. |
Warunki licytacyjne, które musisz spełnić
Aby zostać właścicielem wylicytowanej nieruchomości, musisz terminowo uiścić pozostałą część ceny nabycia – pamiętaj, że wpłacone przed licytacją wadium zostaje wliczone na jej poczet. Na wpłatę reszty kwoty masz 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty. Możesz wydłużyć ten termin maksymalnie o miesiąc, jeżeli złożysz odpowiedni wniosek. Takie rozwiązanie przydaje się, gdy licytant potrzebuje więcej czasu na zgromadzenie pieniędzy lub korzysta z kredytowania i czeka na decyzję banku.
⚠️ Uwaga!
Jeśli nie wpłacisz wymaganej sumy w wyznaczonym terminie, stracisz zarówno prawo do nabycia nieruchomości, jak i wpłacone przed licytacją wadium. Nie będziesz też mógł wziąć udziału w ponownie wyznaczonej licytacji ⚠️ |
Postanowienie o przysądzeniu własności
Następuje po uprawomocnieniu postanowienia o przybiciu i spełnieniu warunków licytacyjnych. Postanowienie o przysądzeniu własności również uprawomocnia się 7 dni – po tym czasie (jeśli nie wniesiono zażalenia) zostajesz właścicielem nieruchomości i możesz:
- ubiegać się o dokonanie stosownych zapisów w księdze wieczystej (o tym, jak zmienić właściciela w księdze wieczystej, również przeczytasz na naszym blogu),
- złożyć wniosek o wykreślenie wszystkich hipotek i praw obciążających nieruchomość – co do zasady, wygasają one w momencie przysądzenia własności.
Jak długo trwa procedura nabycia nieruchomości od komornika?
Proces od momentu licytacji do prawomocnego przysądzenia własności trwa przeważnie około 5 do 9 miesięcy. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na wykreślenie praw i obciążeń – może on wynieść pół roku. Nieco szybszym rozwiązaniem są nieruchomości własne, których właścicielem jest nasza spółka. Ich zakup przebiega sprawniej, ponieważ wystarczy uiszczenie opłaty i zawarcie umowy notarialnej.