Kupiłeś nieruchomość na licytacji komorniczej lub od syndyka? Zadbaj o to, aby niezwłocznie umieścić stosowne zmiany w księdze wieczystej, dzięki czemu unikniesz ryzyka nałożenia na Ciebie grzywny za niedopełnienie tego obowiązku. Pamiętaj, że w polskim prawie uznaje się, że zapisy w księdze wieczystej są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, dlatego tak ważne jest, abyś dopilnował dokonania zmian po zakupie nieruchomości. Przedstawiamy, jak dopełnić niezbędnych formalności i podpowiadamy, jak szybko zmienić właściciela w księdze wieczystej!
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
|
Księga wieczysta – dział II
To właśnie w nim należy szukać informacji o własności nieruchomości. Aktualna księga wieczysta mówi o tym, kto jest właścicielem lub jej użytkownikiem wieczystym. Znajdziesz w niej również dane identyfikujące właściciela, a jeśli jest ich kilku – wielkość ich udziałów w nieruchomości.
Oto, jak przebiega procedura krok po kroku!
- Sprawdź, który sąd rejonowy jest właściwym dla Twojej nieruchomości.
- Wypełnij wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej – na urzędowym formularzu.
- Przygotuj dokumenty potwierdzające własność nieruchomości – są to najczęściej akty notarialne, decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe. W przypadku nabycia nieruchomości na licytacji będzie to prawomocne przysądzenie własności. Dokumenty powinny być oryginalne lub poświadczone notarialnie. Możesz też poprosić o pomoc w tym temacie dowolnego notariusza czy prawnika.
- Dokonaj opłaty – przelewem lub w kasie sądu – w wysokości 200 zł za zmianę właściciela w księdze wieczystej.
- Złóż wniosek wraz z dokumentami i potwierdzeniem opłaty w biurze podawczym KW lub wyślij listem poleconym.
⚠️ Pamiętaj!
Sąd sprawdzi Twój wniosek pod kątem formalnym i jeśli nie będzie przeciwwskazań, dokona wpisu i poinformuje Cię o tym. Zmiany trafią do centralnej bazy ksiąg wieczystych ⚠️ |
Kupujesz nieruchomość od syndyka?
Wtedy umowa sprzedaży podpisywana jest u notariusza, który – bezpośrednio po sporządzeniu aktu notarialnego – składa do sądu elektroniczny wniosek o dokonanie zmiany właściciela nieruchomości w księdze wieczystej. To zwalnia Cię z konieczności samodzielnego dopełniania tych formalności. Znika też ryzyko złożenia niekompletnej dokumentacji, co wydłużyłoby całą procedurę.
Obowiązkowa aktualizacja danych
Jako nowy właściciel jesteś zobowiązany do zaktualizowania informacji zawartych w księdze wieczystej i powinieneś dokonać tego niezwłocznie po zakupie nieruchomości. Za brak aktualnego wpisu w księdze wieczystej możesz zostać ukarany grzywną.