Komornik wystawiający nieruchomość na licytację dąży do uzyskania pieniędzy w celu zaspokojenia roszczeń wierzycieli, którzy do tej pory bezskutecznie domagali się spłaty od osoby zadłużonej. O licytacji informuje, udostępniając obwieszczenie publiczne, z którym każdy zainteresowany oferent może się zapoznać. To właśnie w obwieszczeniu znajdują się kluczowe dane na temat sprzedawanej nieruchomości, w tym również informacje dotyczące zamieszkujących ją lokatorów. A jeśli mieszkanie lub dom są zamieszkałe? Jak wtedy przebiega licytacja i jakie kroki może podjąć nowy właściciel po jej wygraniu? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi!
Z tego artykułu dowiesz się:
● czy komornik może sprzedać mieszkanie lub dom z użytkownikami, ● jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości z użytkownikami, ● co zrobić po zakupie nieruchomości zamieszkałej. |
Kiedy komornik sprzedaje nieruchomość zamieszkałą?
Przeważnie dzieje się tak, gdy dana osoba nie wywiązała się ze swoich zobowiązań i wskutek tego wierzyciel skierował sprawę do sądu – ten z kolei zlecił egzekucję komornikowi, który podjął kroki mające na celu zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Sprzedaż nieruchomości na licytacji jest istotnym elementem postępowania egzekucyjnego, może bowiem umożliwić uzyskanie środków finansowych na pokrycie choćby części zadłużenia oraz na uregulowanie kosztów postępowania komorniczego.
Jak przebiega licytacja komornicza nieruchomości z lokatorem?
W taki sam sposób, jak w przypadku licytacji nieruchomości niezamieszkałej. Komornik zamieszcza obwieszczenie, w którym informuje o:
- rodzaju sprzedawanej nieruchomości,
- numerze jej księgi wieczystej,
- metrażu i lokalizacji,
- stanie technicznym oraz prawnym,
- terminie i miejscu licytacji,
- wysokości wadium i ceny wywoławczej.
Ważne!
Wadium – czyli rękojmia wpłacana przed licytacją – to warunek obligatoryjny, który musi zostać spełniony przez każdego oferenta. Osoby, które przegrają licytację, otrzymają zwrot wpłaconych pieniędzy, a jeśli wygrasz, możesz wliczyć je na poczet opłaty za nieruchomość. |
Co z lokatorami po licytacji komorniczej?
Chcąc kupić nieruchomość od komornika, sprawdź koniecznie, czy jest ona zamieszkana i jakie prawa mają jej lokatorzy. Jednym z nich może być prawo dożywocia uprawniające do zamieszkiwania nieruchomości aż do śmierci. Informację o tym znajdziesz w księdze wieczystej. Jeśli kupisz mieszkanie lub dom z dożywotnim lokatorem, możesz zmienić prawo dożywocia na dożywotnią rentę – wtedy dana osoba wyprowadzi się, jednak Ty zobowiążesz się do wypłacania comiesięcznej kwoty do końca jej życia.
Jeżeli lokator zamieszkujący nieruchomość jest w niej jedynie zameldowany, jako nowy właściciel możesz go wymeldować. Gdy prośby o wyprowadzkę okażą się bezskuteczne, musisz liczyć się z koniecznością eksmisji, która może się przedłużyć, ponieważ eksmitowanemu lokatorowi przysługuje lokal zastępczy, a obowiązek jego zapewnienia ciąży na gminie.
⚠️⚠️⚠️Kupiłeś lokal z obowiązującą umową najmu?W takiej sytuacji możesz poczekać do końca okresu jej obowiązywania lub wypowiedzieć ją w ciągu miesiąca od prawomocnego przysądzenia własności. |
Chcąc kupić nieruchomość na licytacji komorniczej, warto sprawdzić jej stan prawny i ciążące na niej prawa dożywocia (oraz dopytać, czy ewentualne dożywocie wygaśnie po licytacji, czy pozostanie w mocy). Jeśli zamierzasz nabyć mieszkanie lub dom z lokatorem i planujesz jego eksmisję, powiadom go o tym wcześniej i spróbuj rozwiązać tę sprawę polubownie. Być może wtedy uda Ci się uniknąć długotrwałej i kosztownej procedury eksmisyjnej.