Rozważasz zakup nieruchomości na licytacji komorniczej? To ciekawe rozwiązanie dla inwestorów, ponieważ daje możliwość kupna za atrakcyjną cenę. Pamiętaj jednak, że ta transakcja wymaga dysponowania wystarczającą ilością pieniędzy, trzeba więc odpowiednio się do niej przygotować. Jak to zrobić? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!
Z tego artykułu dowiesz się:
● jak kupić nieruchomość od komornika, ● czy można sfinansować zakup na licytacji komorniczej kredytem, ● o czym pamiętać, decydując się na udział w licytacji. |
Przygotowanie do licytacji komorniczej krok po kroku
Jeśli chcesz kupić nieruchomość od komornika, najpewniej przejrzałeś/przejrzałaś już dostępne obwieszczenia i znalazłeś/znalazłaś wśród nich odpowiadającą Ci ofertę. Po sprawdzeniu księgi wieczystej i obejrzeniu nieruchomości możesz podjąć decyzję o zakupie. Gdy ta zapadnie, musisz przygotować się finansowo.
Pamiętaj o wadium!
Warunkiem udziału w licytacji komorniczej jest wpłata rękojmi – tylko wtedy będziesz mógł/mogła złożyć swoją ofertę. Wadium wynosi 10% ceny oszacowania i należy je wpłacić przed licytacją. To pierwszy wkład, jaki musisz zainwestować w proces zakupu nieruchomości od komornika. Nie martw się jednak – te pieniądze nie przepadną. Jeżeli uda Ci się wygrać licytację, zostaną zaliczone na poczet pozostałej do zapłaty kwoty, a jeśli z jakichś względów nie weźmiesz udziału w licytacji lub ktoś przebije Twoją ofertę – odzyskasz je z powrotem. |
Czy warto poczekać na drugi termin?
Czasem okazuje się, że korzystniej jest nie brać udziału w pierwszym terminie licytacji i poczekać na drugi. Jest on ustalany wtedy, gdy za pierwszym razem nieruchomość nie zostanie sprzedana. Cena wywoławcza jest wtedy niższa, a co za tym idzie – masz szansę kupić nieruchomość za mniejszą kwotę.
Zadbaj o odpowiednie zaplecze finansowe
Choć cena wywoławcza wybranej przez Ciebie nieruchomości może wydawać się atrakcyjna (z pewnością będzie niższa niż wartość rynkowa), pamiętaj, że ostateczna kwota zależy od liczby oferentów i składanych przez nich ofert. Oszacuj zatem swoje możliwości finansowe. Jeśli dysponujesz gotówką, zastanów się, ile jesteś w stanie maksymalnie zaoferować za nieruchomość. A co, jeżeli chcesz sfinansować zakup kredytem? To również da się zrobić!
- Sprawdź swoją zdolność kredytową.
- Złóż wniosek w banku, wpisując w nim dane nieruchomości podane w obwieszczeniu komorniczym.
- Wygrałeś licytację? Teraz zaktualizuj wniosek i czekaj na decyzję o przybiciu, którą otrzymasz w piśmie z sądu. Od tego momentu będziesz miał/miała 2 tygodnie na zapłatę, jednak jeśli potrzebujesz więcej czasu, możesz ten czas przedłużyć do miesiąca, składając w sądzie odpowiedni wniosek.
- Nie udało Ci się wygrać licytacji? Przerwij procedurę kredytową w banku.
Dla kogo licytacje komornicze to trafne rozwiązanie?
W licytacji komorniczej może wziąć udział niemal każdy i wcale nie trzeba dysponować dużymi oszczędnościami – wystarczy odpowiednia zdolność kredytowa. Zakup od komornika okazuje się dobrą opcją, jeśli szukasz nieruchomości w atrakcyjnych cenach i dogodnych lokalizacjach.