Przetargi od syndyka, tak samo jak licytacje nieruchomości komorniczych, mogą być świetnym sposobem na kupienie nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Oba procesy niewiele różnią się od siebie, ale nie wyglądają identycznie. Oferty przetargowe od syndyka dotyczą zwykle nieruchomości, takich jak kompleksy biurowe, magazyny, zakłady produkcyjne, działki czy lokale usługowo-biurowe. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości od syndyka i jak przejść przez cały proces?
Dlaczego warto kupić nieruchomość od syndyka?
- Cena poniżej rynkowej wartości – nieruchomości sprzedawane przez syndyka często są oferowane po cenach niższych niż ich wartość rynkowa, co daje kupującym szansę na korzystną inwestycję. Czasami zdarza się, że syndyk sprzedaje nieruchomość np. za 30% ceny wyjściowej, jeśli wcześniej nie było zainteresowanych. To różni kupowanie nieruchomości od syndyka od kupowania od komornika – komornik mógłby obniżyć cenę maksymalnie do ⅔ wartości nieruchomości.
- Wyjątkowe nieruchomości – syndyk może dysponować nieruchomościami, które rzadko pojawiają się na rynku, dając kupującym dostęp do unikalnych ofert.
- Transparentność procesu – proces zakupu jest regulowany prawnie, co zapewnia przejrzystość i bezpieczeństwo transakcji.
Gdzie szukać ofert nieruchomości od syndyka?
Oferty sprzedaży nieruchomości zamieszczane są w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Możesz szukać ich również na stronach internetowych sądów rejonowych, w których prowadzone są postępowania. Możesz również zaglądnąć do naszych ofert sprzedaży nieruchomości z przetargu od syndyka.
Jak kupić nieruchomość od syndyka?
1. Wyszukanie oferty
W pierwszej kolejności, tak jak w przypadku każdej innej inwestycji, warto określić swoje możliwości finansowe. Następnym krokiem powinno być śledzenie ogłoszeń dotyczących sprzedaży nieruchomości przez syndyka.
2. Pobranie regulaminu i złożenie oferty
Kolejnym krokiem jest złożenie oferty, która będzie zawierała wszystkie elementy, których wymaga regulamin przetargu. Tylko wtedy taka oferta będzie rozpatrzona. Kolejnym krokiem powinno być wpłacenie rękojmi.
3. Przejęcie nieruchomości
Przetarg prowadzony jest przez syndyka pod nadzorem sędziego-komisarza. To syndyk wybiera oferenta, ale wybór musi być zatwierdzony przez sędziego-komisarza.
Jeśli uda Ci się wygrać przetarg, kolejnym krokiem jest wydanie nieruchomości przez syndyka, który do tego momentu był jej zarządcą. Co za tym idzie? W przypadku zakupu nieruchomości od syndyka nabywca może być pewien, że nie będzie musiał zajmować się ustalaniem terminów przejęcia nieruchomości z aktualnymi użytkownikami budynku. Odpowiada za to syndyk, który ma obowiązek zadbać o to, by nowy właściciel mógł zacząć swobodnie skorzystać z nieruchomości. Syndyk przygotowuje protokół zdawczo-odbiorczy i przekazuje nieruchomość. W momencie podpisywania aktu notarialnego wygasają wszystkie zobowiązania ciążące na nieruchomości, a budynek powinien być w pełni gotowy na wejście nowego właściciela.
Zakup nieruchomości od syndyka stanowi ciekawą alternatywę dla rynku wtórnego czy pierwotnego. Tego rodzaju transakcje daje szansę na nabycie nieruchomości w cenie znacznie niższej od rynkowej.