Elektroniczne licytacje komornicze nieruchomości, zostały wprowadzone we wrześniu 2021 roku i z każdym miesiącem stanowią coraz większy odsetek wszystkich przeprowadzanych licytacji. Przeprowadzane w ten sposób zapewniają bezpieczeństwo i transparentność dokonywanej sprzedaży, przy jednoczesnym przyśpieszeniu trwania całego postępowania. Jednak ich główną przewagą nad tradycyjną formą licytacji komorniczych, które do tej pory odbywały się tylko w sądzie, a ich sformalizowana forma często utrudniała udział wszystkim zainteresowanym, jest ich przystępność wynikająca ze sprawnie działającego oraz ogólnie dostępnego systemu.
Wszystkie aktualne licytacje elektroniczne znajdują się na stronie https://elicytacje.komornik.pl/ .
Jak wyszukać nieruchomości w portalu z licytacjami komorniczymi?
Po wyszukaniu na stronie interesującej nas nieruchomości możemy zapoznać się z protokołem opisu i oszacowania, który komornik prowadzący egzekucję, zobowiązany jest umieścić w treści ogłoszenia o licytacji. To właśnie w tym protokole znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat nieruchomości, w tym przede wszystkim stan prawny nieruchomości oraz jej cenę ustaloną przez biegłego. W ogłoszeniu również znajduję się informacja na temat terminów oględzin nieruchomości, które pozwolą podjąć ostateczną decyzję o przystąpieniu do licytacji. Gdy już mamy pewność, że znaleziona nieruchomość, jest to okazją, na którą czekaliśmy, pierwszym krokiem jest założenie konta użytkownika, którego dokonamy poprzez przycisk znajdujący się w prawym rogu strony.
Przy zakładaniu konta, podajemy podstawowe informacje takie jak:
- Imię i nazwisko
- Adres poczty elektronicznej
- Adres korespondencyjny
- PESEL
Powyższe dane potwierdzamy złożeniem oświadczenia o prawdziwości wprowadzonych danych.
Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?
Gdy już jesteśmy zarejestrowanym użytkownikiem, od przystąpienia do wybranej licytacji komorniczej, dzielą nas już tylko dwa kroki, pierwszy to wpłata wadium.
W treści obwieszczenia znajdziemy informację o wysokości wadium oraz terminie na jego wpłatę. Wadium zawsze stanowi 1/10 ceny oszacowania nieruchomości i musi zostać zaksięgowane na koncie komornika, najpóźniej dwa dni robocze przed rozpoczęciem licytacji. Termin ten jest szczególnie istotny w przypadku licytacji, które rozpoczynają się w poniedziałek oraz wtorek, wtedy wadium musi zostać zaksięgowane odpowiednio najpóźniej w czwartek oraz piątek poprzedniego tygodnia. Po dokonaniu wpłaty należy jeszcze potwierdzić swój udział, poprzez przycisk „przystąp do licytacji”. Przystępując do niej, wskazujemy dodatkowo wymagane przez system informacje:
- Nr dowodu osobistego
- Stan cywilny
- Oświadczenie o braku powiązania oraz spokrewnienia z dłużnikiem, oraz komornikiem
- Czy nabycie nieruchomości nastąpi do majątku wspólnego, czy osobistego
- Czy licytant działa w imieniu własnym lub jako pełnomocnik
Dalszy proces postępowania
Czas trwania licytacji wynosi 7 dni, rozpoczyna i kończy się w dniu pomiędzy godziną 9.00 a 14.00 i to właśnie w tym czasie po przystąpieniu do licytacji możemy składać oferty zakupu nieruchomości. Dane licytantów są widoczne tylko dla komornika, pozostali użytkownicy widzą tylko i wyłącznie identyfikator licytanta oraz zaproponowaną przez niego cenę.
Należy pamiętać, że sam udział w wydarzeniu nie zobowiązuję nas do złożenia oferty i zakupu nieruchomości, możemy nawet czekać do ostatniego dnia licytacji, obserwując aktualne proponowane ceny przez innych licytantów i dopiero wtedy podjąć decyzję o zakupie. Brak przystąpienia do licytacji, brak złożenia oferty lub przegrana z innym licytantem, skutkuje niezwłocznym zwrotem wpłaconego wadium przez komornika.
Licytacja komornicza zakończona sukcesem – co dalej?
Gdy nasza oferta była najwyższa, a czas trwania licytacji komorniczej dobiegł końca, jesteśmy jej zwycięzcą, a sąd udziela przybicia na naszą rzecz. Udzielenie przybicia potwierdza, że przedmiot został sprzedany licytantowi za określoną cenę.
Po zakończonej licytacji komorniczej oczekujemy już tylko na wezwanie do zapłaty reszty zaproponowanej kwoty. Wezwanie, zgodnie z którym musimy wpłacić pozostałą kwotę w terminie 2 tygodni, otrzymamy po uprawomocnieniu się przybicia. Po dokonaniu wpłaty, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności nieruchomości, którego uprawomocnienie jest momentem, w którym ostatecznie stajemy się właścicielem nieruchomości.
Na pozostałe pytania, znajdziemy odpowiedź na stronie https://elicytacje.komornik.pl/faqs
Jednak gdyby jakieś pytanie pozostało bez odpowiedzi, pomoc uzyskamy na pewno u komornika prowadzącego postępowania. Jeżeli licytacja znajduje się na stronie https://nieruchomosci.kruk.eu/licytacja-komornicza/ , to wszelkie wyjaśnienia uzyskamy od osoby zajmującej się sprawą.