Przedawnienie wierzytelności to skomplikowany proces, który rozpoczyna swój bieg w momencie wymagalności roszczenia, a więc wtedy, gdy wierzyciel może żądać od osoby zadłużonej należnej mu spłaty. Jeżeli podejmuje on kroki zmierzające do wyegzekwowania pieniędzy, każdorazowo przerywa bieg przedawnienia, a ono rozpoczyna swój cykl na nowo. Aktywnie dążąc do uregulowania roszczeń, możesz zatem uniknąć ich przedawnienia. A jak to wygląda w przypadku wierzytelności zabezpieczonych hipoteką? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Przedawnienie wierzytelności – kilka kluczowych informacji
Zastanawiasz się, czym właściwie jest przedawnienie długu? Oznacza ono, że po upływie określonego czasu wierzyciel nie może dochodzić uregulowania roszczeń przed sądem – dług wciąż istnieje, jednak nie ma możliwości jego odzyskania na drodze sądowej. Powszechnie uznanym terminem przedawnienia jest 6 lat od dnia, w którym powinna nastąpić spłata, jednak terminy mogą być różne, w zależności od rodzaju wierzytelności. Istnieje też wykaz wierzytelności nieulegających przedawnieniu – wśród nich znajdują się na przykład alimenty.
⚠️ Pamiętaj
Bieg przedawnienia wierzytelności ulega przerwaniu, gdy wierzyciel wykazuje aktywne dążenie do odzyskania należności. Wszelkie czynności podejmowane w celu ponaglenia osoby zadłużonej są zatem skutecznym sposobem na zapobiegnięcie przedawnieniu ⚠️ |
Wierzytelność zabezpieczona hipoteką a przedawnienie
Przedawnienie wierzytelności oznacza, że po upływie danego terminu osoba zadłużona może uchylić się od zaspokojenia ciążących na niej roszczeń. Hipoteka to jednak ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, nieulegające przedawnieniu. Może mu co prawda ulec wierzytelność, którą ta hipoteka zabezpiecza, ale nie oznacza to wcale, że wierzyciel traci uprawnienia do zaspokojenia roszczeń z obciążonej nieruchomości. Stanowi ona skuteczne zabezpieczenie i – jeśli niemożliwe jest odzyskanie należności w formie pieniężnej – wierzyciel może przejąć nieruchomość, nie jest zatem bezradny.
Przedawnienie zabezpieczonej hipoteką wierzytelności nie likwiduje prawa wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z obciążonej nieruchomości.
Chcesz kupić wierzytelność? Na to koniecznie zwróć uwagę!
Jeśli jako inwestor planujesz zakup wierzytelności, pamiętaj że powinna być ona:
- wymagalna,
- bezsporna,
- nieprzedawniona,
- zabezpieczona hipoteką.
Dzięki temu masz prawne podstawy do ubiegania się o spłatę zadłużenia, a w przypadku niemożności uiszczenia roszczenia w formie pieniężnej, przejmujesz nieruchomość i możesz sprzedać ją z zyskiem. Taka inwestycja wymaga co prawda zaangażowania, czasu i aktywnego uczestnictwa w dążeniu do odzyskania pieniędzy, jednak daje pewną perspektywę zwrotu z uwagi na fakt zabezpieczenia nieruchomością.