Nieruchomość należąca do osoby zadłużonej zostaje wystawiona przez komornika na sprzedaż w drodze postępowania egzekucyjnego. Jego celem jest spieniężenie majątku i zaspokojenie roszczeń wierzyciela. Odbywają się dwa terminy licytacji. Co jednak, jeśli nie pojawią się chętni nabywcy? Wtedy wierzycielowi przysługuje prawo do przejęcia nieruchomości. Sprawdź, jak odbywa się procedura przejęcia i jakie warunki należy spełnić, aby – jako wierzyciel – zostać nowym właścicielem nieruchomości licytowanej!
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
● na jakich zasadach wierzyciel może przejąć nieruchomość osoby zadłużonej, ● jak przebiega przejęcie nieruchomości przez wierzyciela krok po kroku, ● kiedy warto przejąć nieruchomość jako wierzyciel. |
Przejęcie nieruchomości – kto może go dokonać?
Choć podczas licytacji komorniczych ceny wywoławcze są dość niskie – 3/4 wartości rynkowej w pierwszym i 2/3 w drugim terminie – nie zawsze udaje się znaleźć kupca na nieruchomość. W takiej sytuacji egzekucja jest bezskuteczna, a jeśli osoba zadłużona nie dysponuje innym majątkiem, wierzyciel pozostaje niespłacony.
⚠️ Uwaga!
Prawo przejęcia nieruchomości przysługuje: ● wierzycielowi egzekwującemu – prowadzącemu egzekucję, ● wierzycielowi hipotecznemu – którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką tej nieruchomości, ● współwłaścicielowi ⚠️ |
Jak przejąć nieruchomość?
Możesz to zrobić po drugiej bezskutecznej licytacji. W terminie do tygodnia należy złożyć wniosek, podając cenę, za jaką chcesz przejąć nieruchomość – nie może być ona jednak niższa niż 2/3 oszacowanej wartości rynkowej. Trzeba też wpłacić rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania. Bez niej wniosek nie spełni warunków formalnych. W niektórych sytuacjach ustawa zwalnia od obowiązku wpłacenia rękojmi. Pamiętaj, że wniosek o przejęcie nieruchomości podlega opłacie w wysokości 100 zł.
⚠️ Ważne!
Jeżeli wierzycieli jest kilku, nieruchomość przejmie ten, który zaoferuje najwyższą kwotę. W przypadku równych ofert pierwszeństwo ma wierzyciel, którego należność jest wyższa ⚠️ |
Po rozpatrzeniu wniosków sąd orzeka o udzieleniu przybicia – wierzyciel zyskuje prawo do przysądzenia mu nieruchomości. Co ważne, może on zaliczyć na poczet ceny swoją wierzytelność lub jej część.
Co po dokonaniu przybicia?
Wierzyciel, na rzecz którego dokonano przybicia, jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania postanowienia:
- uiścić zadeklarowaną cenę nabycia,
- złożyć oświadczenie o zaliczeniu na poczet ceny nabycia własnej wierzytelności lub jej części.
Następnie sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.
Kiedy przejęcie nieruchomości przez wierzyciela to dobre rozwiązanie?
W przypadku drugiej bezskutecznej licytacji – jeśli osoba zadłużona nie dysponuje innym majątkiem – wierzyciel może starać się o przejęcie nieruchomości. Wydaje się to trafnym krokiem w wielu sytuacjach, a dysponowanie nieruchomością to inwestycja, która ma szansę w przyszłości się zwrócić. Alternatywą jest sprzedaż wierzytelności – polega ona na przeniesieniu prawa do długu na inny podmiot i jest to rozwiązanie dla wierzycieli, którym zależy na szybkim odzyskaniu pieniędzy.