Zamieszkanie poza miastem, z dala od zgiełku i spalin, to marzenie wielu osób. Możliwość jego spełnienia daje zakup nieruchomości – domu lub działki. Ciekawą alternatywą jest inwestycja w siedlisko. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co dokładnie kryje się pod tym określeniem i jakie warunki trzeba spełnić, żeby stać się właścicielem siedliska.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Siedlisko – wszystko, co musisz wiedzieć!
Działka siedliskowa to część nieruchomości gruntowej wyodrębniona w celu zabudowania budynkami gospodarczymi lub mieszkaniowymi. Mają one służyć prowadzeniu działalności rolnej, jednak żeby mogły powstać, muszą zostać spełnione określone warunki:
- powierzchnia działki musi wynosić co najmniej 1 hektar lub być większa niż średnia działka w danej gminie,
- rolnik musi być jej właścicielem od co najmniej pięciu lat.
Kto może kupić siedlisko?
Choć jeszcze niedawno prawo zakupu działki siedliskowej przysługiwało wyłącznie rolnikom, od kilku lat nie ma takich ograniczeń i siedlisko może kupić każdy, niezależnie od tego, czy jest zabudowane, czy nie. Drugi przypadek może okazać się problematyczny, jeśli nie jesteś rolnikiem, a planujesz wybudować na działce siedliskowej dom. W takiej sytuacji należy rozpocząć procedurę odrolnienia i zmiany przeznaczenia gruntu.
‼️‼️ Ważne ‼️‼️
Nie będąc rolnikiem, nie możesz w żaden sposób ingerować w budynki znajdujące się na działce siedliskowej, nawet jeśli zostaniesz jej właścicielem. Przebudowa czy rozbudowa istniejących budynków, a także budowa nowych nie będzie możliwa, dopóki nie przeprowadzisz procedury odrolnienia gruntu. Musisz wiedzieć, że jest to żmudne i czasochłonne przedsięwzięcie, które nie zawsze kończy się sukcesem. |
O czym pamiętać, kupując siedlisko?
Biorąc pod uwagę wspomniane ograniczenia, aby uniknąć komplikacji, najlepiej kupować siedlisko zabudowane budynkiem mieszkalnym. Nawet nie będąc rolnikiem, możesz z niego korzystać i nie musisz angażować się w proces odrolnienia działki i zmiany jej przeznaczenia.
Procedura odrolnienia
Działki objęte MZPZ | Działki bez MZPZ |
Wniosek o odrolnienie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta uwzględniający cel zmiany przeznaczenia gruntu. | Wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o warunki zabudowy dla danego gruntu. Działka powinna:
|
Czy warto kupować siedlisko, nie będąc rolnikiem?
Z pewnością jest to rozwiązanie, które warto rozważyć nawet, jeśli nie prowadzisz działalności rolnej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdź stan techniczny budynków znajdujących się na działce i oceń, czy wymagają one ingerencji w formie remontu, przebudowy lub rozbudowy. Jeżeli tak, zorientuj się w możliwościach ewentualnego przekształcenia gruntu, aby otworzyć sobie możliwości swobodnego korzystania z niego bez ograniczeń prawnych.