W efekcie zakupu nieruchomości jej nabywca uzyskuje prawo własności i może nią swobodnie dysponować, przejmując wszelkie prawa i obowiązki związane z przedmiotem nabycia. Czy jednak zostaje następcą prawnym poprzedniego właściciela? Co oznacza ten termin i z czym się wiąże? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Następca prawny… czyli kto?
Jest to osoba, która wstępuje na miejsce innej osoby w sferę jej stosunków prawnych. Następstwo prawne ma charakter pochodny, co oznacza, że nabywca uzyskuje prawo od innej osoby. Określane jest też mianem sukcesji i może być:
- ogólne – inaczej uniwersalne, gdy cały majątek lub jego część przechodzą na określoną osobę wskutek jednego zdarzenia,
- szczególne – inaczej syngularne, gdy dochodzi do nabycia indywidualnie oznaczonego prawa. Dotyczy ono ściśle wskazanego przedmiotu – na przykład nieruchomości.
Nabycie nieruchomości
Wskutek nabycia nieruchomości następuje przejście własności z jednego podmiotu na drugi. Nabywcą nieruchomości jest zatem osoba, która podpisuje umowę przeniesienia własności z dotychczasowym właścicielem, wskutek czego nabywa nowe prawa i obowiązki z tym związane. Można zatem powiedzieć, że nabywca – jako nowy właściciel – staje się następcą prawnym poprzedniego, przejmuje bowiem jego zobowiązania i prawa wynikające z posiadania nieruchomości.
⚠️Ważne ⚠️
Nabycie nieruchomości może nastąpić na skutek:
|
Prawa i obowiązki nowego właściciela nieruchomości
Jako nabywca nieruchomości zyskujesz prawo do dysponowania nią oraz czerpania zysków z tytułu jej posiadania. Jednak musisz także liczyć się z nowymi obowiązkami, jakie przechodzą na Ciebie wraz z tytułem własności. Będąc właścicielem domu jednorodzinnego, musisz regularnie kontrolować jego stan techniczny, uiszczać bieżące płatności związane z mediami i podatkami. Jeśli kupiłeś mieszkanie w budynku wielorodzinnym, Twoim obowiązkiem jest troska o użytkowany lokal, a także partycypacja w kosztach utrzymania powierzchni wspólnych.
Pamiętaj!
Kupując nieruchomość, sprawdź w księdze wieczystej zapisy dotyczące praw służebności i dożywocia, ponieważ nie zawsze one wygasają wraz ze zmianą właściciela i pozostają w mocy. Oznacza to, że jako nowy właściciel – a więc następca prawny poprzedniego – będziesz zobowiązany do ich przestrzegania. |
Następstwo prawne wskutek nabycia nieruchomości
Jak widzisz, zakup nieruchomości wiąże się z uzyskaniem prawa własności, jednak również z pojawieniem się nowych obowiązków, których – jako właściciel – będziesz musiał dopilnować. Właśnie dlatego starannie zapoznaj się z treścią księgi wieczystej oraz sprawdź, jakie obciążenia i zobowiązania przejmiesz wraz z kupowanym domem czy mieszkaniem.