Zakup nieruchomości od komornika może okazać się doskonałym rozwiązaniem zarówno z uwagi na cenę wywoławczą, która jest niższa niż wartość rynkowa, jak i ze względu na atrakcyjne lokalizacje, w których można nabyć obiekty podczas licytacji. Co jednak, jeśli nie dysponujesz wystarczającą ilością gotówki, aby sfinansować taką inwestycję? Okazuje się, że wcale nie musi to oznaczać konieczności rezygnacji z zakupu! Czytaj dalej, a poznasz procedurę kupna nieruchomości od komornika na kredyt.
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Jak wygląda licytacja komornicza?
Zanim przejdziemy do omawiania kwestii finansowania zakupu nieruchomości kredytem, przedstawimy krok po kroku procedurę licytacji komorniczej. Po zapoznaniu się z aktualnymi obwieszczeniami komornika i wybraniu interesującej oferty należy:
- sprawdzić wpisy zamieszczone w księdze wieczystej nieruchomości – są to dane ogólnodostępne, które odnajdziesz za pośrednictwem internetu, wpisując numer księgi wieczystej, który zawsze widnieje w obwieszczeniu. Dowiesz się dzięki temu, czy nieruchomość jest obciążona zadłużeniem i czy wiążą się z nią prawa dożywocia lub służebności;
- umówić się z komornikiem na oglądanie obiektu – to równie ważny krok jak sprawdzenie aspektów prawnych. Na własne oczy przekonasz się, jak wygląda mieszkanie czy dom, poznasz dokładną lokalizację i okolicę, zweryfikujesz stan techniczny oraz wstępnie oszacujesz niezbędne do poniesienia koszty związane z ewentualnym remontem;
- wpłacić wadium – to obowiązkowa rękojmia, która uprawnia Cię do wzięcia udziału w licytacji komorniczej. Stanowi ona swego rodzaju zabezpieczenie – jeśli po dokonaniu przybicia licytant nie uiści pozostałej kwoty, jego rękojmia przepada, a on traci prawo do zakupu. Jednak jeżeli nie wygrasz lub z rozmaitych względów nie pojawisz się na licytacji, wpłacone pieniądze zostaną Ci zwrócone.
Co po wygranej licytacji?
Dochodzimy teraz do kluczowej kwestii, a więc finansowania zakupu nieruchomości od komornika. Licytant, który dokona przybicia, jest zobowiązany do terminowego uiszczenia kwoty, za którą wylicytował obiekt.
⚠️Ważne ⚠️
Wpłacona przed licytacją rękojmia zostaje zaliczona na poczet pozostałej do zapłacenia sumy, jaką zaoferowałeś za nieruchomość. |
Pamiętaj, że po wygranej licytacji otrzymasz z sądu informację o dokonaniu przybicia i wezwanie do zapłaty – będziesz miał na to 14 dni od odebrania pisma. Nic więc dziwnego, że zastanawiasz się, czy można sfinansować taki zakup kredytem, skoro na decyzję banku w tej sprawie czeka się nieraz kilka tygodni. Nie martw się jednak jeżeli złożysz wniosek o wydłużenie terminu zapłaty, zyskasz nawet 30 dni na zorganizowanie pieniędzy.
Czy zakup nieruchomości od komornika na kredyt ma sens?
Planując udział w licytacji komorniczej i zakup nieruchomości od komornika, zacznij procedurę kredytową wcześniej i zorientuj się, które banki są gotowe sfinansować taką inwestycję. Będziesz musiał dopełnić wielu formalności i dostarczyć wymagane przez bank dokumenty, na przykład operat szacunkowy nieruchomości. Zakup nieruchomości od komornika na kredyt z pewnością jest możliwy i dzięki dobrej organizacji może się udać.