Zakup domu na wsi to kusząca inwestycja, zwłaszcza dla inwestorów poszukujących przestrzeni do relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku. Posiadając zabudowaną działkę, można wykorzystać ją jako bazę na okazjonalne wypady lub zamieszkać na niej, odmieniając swoje życie. Aby jednak było to możliwe, należy najpierw znaleźć odpowiednią ofertę i sprawdzić kilka kluczowych kwestii.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
|
Siedlisko… czyli co?
Jest to część nieruchomości gruntowej rolnej, która została wyodrębniona, aby umożliwić wybudowanie domu lub budynków gospodarczych. Takie prawo mają rolnicy, a wspomniane zabudowania mają na celu umożliwienie im prowadzenia działalności rolnej. Działka siedliskowa musi spełniać określone wymagania:
- mieć powierzchnię minimum 1 ha lub być większa niż średnia działka rolna w danej gminie,
- być własnością rolnika od co najmniej 5 lat.
Kto może kupić siedlisko?
Do niedawna prawo zakupu siedliska mieli wyłącznie rolnicy, jednak zmieniło się to kilka lat temu i obecnie nie trzeba spełniać żadnych wymagań, aby móc kupić działkę siedliskową – niezależnie od tego, czy jest ona zabudowana, czy nie. Pamiętaj jednak, że – choć możesz bez problemu kupić siedlisko – jego zabudowanie, jeśli nie prowadzisz działalności rolnej, będzie trudniejsze.
Kupiłem siedlisko i chcę je zabudować – co mogę zrobić?
Jeśli kupiłeś działkę siedliskową i chcesz postawić na niej dom, nie będąc rolnikiem, nie jesteś w sytuacji bez wyjścia. Możesz rozpocząć procedurę odrolnienia, a więc zmiany przeznaczenia gruntu i wyłączenia go z produkcji rolnej. To czasochłonny proces, który nie zawsze kończy się sukcesem.
Ważne!
Jeżeli nie jesteś rolnikiem i nie planujesz prowadzić działalności rolnej, korzystniejszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zakup działki siedliskowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Jako nowy właściciel będziesz mógł z niego korzystać bez konieczności żadnych dodatkowych procedur. |
Jeśli jednak kupujesz siedlisko z myślą o budowie, przebudowie lub rozbudowie istniejących już budynków, musisz poświęcić czas na odrolnienie działki. W przypadku gruntów objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego złóż wniosek o odrolnienie do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Zamieść w nim uzasadnienie swojej prośby, podaj cel, na jaki ziemia ma zostać przekształcona i czekaj na decyzję.
Nieco prościej wygląda to w przypadku działek, które nie zostały objęte MZPZ. Wtedy składasz do tych samych organów wniosek o warunki zabudowy dla danego gruntu, który powinien:
- mieć dostęp do wody i prądu,
- sąsiadować z inną działką budowlaną,
- mieć dostęp do drogi lub zapisy hipoteczne o takim dostępie.
Szukasz siedliska? Oto, gdzie znajdziesz atrakcyjne oferty!
Nie musisz ograniczać się wyłącznie do rynku komercyjnego, możesz również sprawdzić oferty od komornika lub syndyka! Proponują oni sprzedaż domów za ceny niższe niż rynkowe, więc istnieje szansa na zyskowną inwestycję. Pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny budynków znajdujących się na działce siedliskowej i możliwości jej przekształcenia, jeżeli planujesz przebudowę lub wybudowanie nowego domu.