Wierzytelność oznacza zobowiązanie, w którym jedna ze stron – wierzyciel – udostępnia drugiej – osobie zadłużającej się – środki finansowe na wybrany cel lub dostarcza towar czy usługę, nie wymagając natychmiastowej spłaty, lecz odraczając ją w czasie. Czym jednak jest wierzytelność hipoteczna? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź!
Z tego artykułu dowiesz się:
|
Wierzytelność zabezpieczona hipoteką
To właśnie oznacza wierzytelność hipoteczna. Występuje ona najczęściej w przypadku zawierania umowy o kredyt na zakup lub budowę nieruchomości – wtedy wierzycielem jest bank udostępniający niezbędną kwotę kredytobiorcy. Zabezpieczeniem banku jest stosowny wpis w księdze wieczystej, informujący o obciążeniu hipoteki określoną sumą pieniężną. Jeśli właściciel nieruchomości nie będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań lub przestanie spłacać kredyt, bank ma prawo zwrócić się do sądu i we współpracy z komornikiem wszcząć postępowanie egzekucyjne i wskutek tego nawet przejąć nieruchomość.
Wierzyciel hipoteczny… czyli kto?
Choć najczęściej jest nim bank – to właśnie on udziela wysokich kredytów na budowę lub zakup nieruchomości – zabezpieczyć hipoteką można także inne wierzytelności. Wierzycielem hipotecznym może zostać:
- osoba fizyczna lub firma, jeśli udzielając pożyczki zażąda ustanowienia hipoteki na nieruchomości, aby chronić swoje interesy,
- instytucja państwowa – gdy zadłużony ma wobec niej zobowiązania i nie wywiązuje się z nich,
- fundusz sekurytyzacyjny nabywający wierzytelności.
Czy można kupić wierzytelność?
Odpowiedź brzmi: tak. Należy jednak być czujnym i zwracać uwagę na kluczowe cechy nabywanej wierzytelności. Powinna ona spełniać określone warunki – poza zabezpieczeniem hipoteką musi być również:
- bezsporna – nie mogą zaistnieć żadne prawne wątpliwości co do jej zasadności,
- nieprzedawniona – koniecznie trzeba sprawdzić, czy dotychczasowy wierzyciel podejmował aktywne działania o jej odzyskanie,
- wymagalna – gdy jej termin spłaty upłynął.
Ważne ⚠️
Chcąc kupić wierzytelność, sprawdź czy spełnia ona wspomniane warunki – dają Ci one szansę na odzyskanie pieniędzy, które zainwestujesz. Pamiętaj, że na zwrot będziesz musiał poczekać, licz się również z koniecznością współpracy z komornikiem i perspektywą aktywnego dochodzenia roszczeń. |
Kto sprzedaje i kupuje wierzytelności?
Na sprzedaż decydują się zazwyczaj wierzyciele, którym zależy na szybkim odzyskaniu pieniędzy bez konieczności żmudnego dochodzenia swoich roszczeń. To dla nich atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ mogą pozbyć się problemu. Stroną kupującą mogą być firmy specjalizujące się w skupowaniu wierzytelności, lecz także osoby prywatne, jeśli czują się na siłach prowadzić aktywną komunikację z zadłużonym, a w razie konieczności zwrócić się do sądu i komornika. Z pewnością są to podmioty, którym nie zależy na szybkim zwrocie z inwestycji, ponieważ postępowania egzekucyjne mogą trwać nawet kilka lat.