Poszukując gruntu na sprzedaż, spotkasz się z różnymi kwalifikacjami działek. Największe wątpliwości wydaje się wzbudzać działka siedliskowa. Czym właściwie jest i jakie daje możliwości nowemu właścicielowi? Co różni ją od działki budowlanej oraz czy da się ją przekształcić? O tym przeczytasz w poniższym artykule!
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:
● jakie są cechy charakterystyczne działki siedliskowej, ● czym różni się grunt budowlany od siedliska, ● jak i czy można przekształcić siedlisko. |
Działka siedliskowa – charakterystyka
Grunt określany jako siedlisko jest zawsze częścią działki rolnej, która jest przeznaczona pod zabudowę zagrodową. Pod tym enigmatycznym pojęciem kryją się:
- budynki gospodarcze,
- obiekty inwentarskie,
- budynki mieszkalne.
Aby można było je postawić na działce siedliskowej, muszą być one niezbędne do prowadzenia działalności rolnej, hodowlanej, leśnej lub ogrodniczej.
Ważne!
Jeśli nie jest dostępny Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, warunki zabudowy siedliska są wydawane indywidualnie. Może je uzyskać wyłącznie osoba posiadająca status rolnika. |
Najważniejsze różnice pomiędzy działką siedliskową i budowlaną obrazuje poniższa tabela:
Działka siedliskowa | Działka budowlana |
zawsze jest częścią działki rolnej przeznaczonej do prowadzenia działalności rolnej, hodowlanej, leśnej, ogrodniczej | może stanowić samodzielną działkę i jest przeznaczona do zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej, budowania osiedli mieszkaniowych i obiektów handlowych |
zabudowania muszą być ściśle związane z prowadzeniem działalności rolnej i aby je wybudować, należy mieć status rolnika | nie trzeba posiadać statusu rolnika ani prowadzić działalności rolnej, aby wybudować dom lub inny obiekt – wystarczy pozwolenie na budowę |
Pamiętaj!
Siedlisko może kupić każdy – nie musisz być rolnikiem, żeby stać się właścicielem gruntu rolnego czy siedliskowego. Jeśli kupujesz działkę siedliskową, na której stoją już budynki mieszkalne, masz prawo do korzystania z nich – możesz w nich zatem zamieszkać. Nie wolno Ci jednak dokonywać ich rozbudowy i przebudowy.
Czy można dokonać przekształcenia działki siedliskowej w budowlaną?
Wszystko zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – jeśli taki istnieje, dowiesz się z niego, czy na Twojej siedliskowej działce wydzielono obszar przeznaczony na cele inne niż rolne. Jeżeli tak, proces odrolnienia gruntu ma szansę powodzenia. Musisz wtedy złożyć stosowny wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Gdy MPZP dla siedliska nie istnieje…
Jeśli nie ma MPZP dla danego gruntu, możesz się o niego postarać u tych samych organów. Do wniosku dołącz dowód własności działki oraz jej mapę ewidencyjną. Innym rozwiązaniem jest ubieganie się o Warunki Zabudowy. W tym przypadku działka musi mieć dostęp do drogi publicznej, być uzbrojona i znajdować się w sąsiedztwie innej zabudowy. Kolejny krok to uzyskanie pozwolenia na budowę. Będzie można ją rozpocząć na części działki, którą wyłączono z działalności rolnej.
Jak widzisz, proces odrolnienia działki siedliskowej może być żmudny i długotrwały, lecz nie jest niemożliwy. Najłatwiej jednak będzie kupić siedlisko z istniejącymi już zabudowaniami, które wykorzystasz na cele mieszkalne. A jeśli chcesz kupić nieruchomość i od razu w niej zamieszkać, sprawdź oferty domów na sprzedaż!