Udało Ci się wygrać licytację komorniczą nieruchomości? Gratulujemy! Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące dalszych kroków, które należy wykonać po dokonaniu przybicia. Czytaj dalej, a dowiesz się, o czym powinien pamiętać każdy wygrany licytant.
W tym artykule:
● opiszemy krok po kroku formalności, jakich musisz dopełnić po wygranej licytacji, ● podpowiemy, jakich terminów nie możesz przeoczyć, ● rozwiejemy wątpliwości związane z zapłatą za nieruchomość, ● pomożemy rozwiązać komplikacje wynikające z obecności lokatorów w wylicytowanej nieruchomości. |
Wygrana licytacja komornicza… i co dalej?
Jeśli Twoja oferta za nieruchomość sprzedawaną przez komornika była najwyższa, udało Ci się wygrać licytację, a to zobowiązuje Cię do dopełnienia szeregu formalności. Sędzia nadzorujący licytację wydaje wtedy zaświadczenie o przybiciu, a po jego uprawomocnieniu – po upływie 7 dni – wygrany licytant jest zobowiązany uiścić opłatę za nieruchomość w terminie 14 dni od momentu odbioru pisma. Wpłacona przed licytacją rękojmia zostaje zaliczona na poczet pozostałej kwoty.
Ważne!
Jeśli potrzebujesz więcej czasu na zorganizowanie pieniędzy, możesz przedłużyć termin zapłaty, składając stosowny wniosek. Pamiętaj, że musisz zmieścić się w wyznaczonym terminie, w przeciwnym razie: ● stracisz prawo do zakupu nieruchomości, ● wadium wpłacone przed licytacją przepadnie, ● stracisz możliwość ponownego udziału w licytacji. |
Po wpłacie sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności – ono również uprawomocnia się w przeciągu 7 dni. Po tym czasie możesz złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.
Co z lokatorami zamieszkującymi wylicytowaną nieruchomość?
Dysponując sądowym postanowieniem o przysądzeniu własności, masz prawo ubiegać się o opuszczenie nieruchomości przez poprzednich właścicieli. W tym celu najlepiej nawiązać współpracę z komornikiem, który wezwie lokatorów do dobrowolnego opuszczenia lokalu w wyznaczonym terminie. Jeśli to nie przyniesie pożądanych skutków, należy sprawdzić, czy lokatorom przysługuje inny lokal i znaleźć dla nich miejsce, do którego będą mogli się przenieść.
Pamiętaj!
Ważnym skutkiem uprawomocnienia sądowego postanowienia o przysądzeniu własności jest wygaśnięcie hipotek obciążających daną nieruchomość. Musisz jednak pamiętać, że prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości czy prawa służebności nie wygasają. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej przed licytacją komorniczą, ponieważ są one w niej ujawnione. |
To również musisz wiedzieć jako wygrany licytant
Nieruchomości kupione od komornika mogą zostać sfinansowane kredytem bankowym, jednak takie rozwiązanie wymaga wcześniejszego przygotowania i należy o nie zadbać jeszcze przed przystąpieniem do licytacji. Zwróć się do banku z prośbą o ocenę Twojej zdolności kredytowej, a w formularzu kredytowym podaj dane nieruchomości zamieszczone w obwieszczeniu komorniczym. Po wygranej licytacji wystarczy je zaktualizować, a do sądu złożyć wniosek o wydłużenie terminu płatności, aby zdążyć dopełnić niezbędne formalności.